Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2025-12-30, 22:29
  #11113
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Lilltosse
Tishko, hans möjliga stora idol, gick ju också till jobbet som om inget hänt.
Var de inte samma med Philip westh i danmark? Sjuka jävla as
Citera
2025-12-30, 22:29
  #11114
Medlem
Mangelinas avatar
Nån som vet var mamman och pappan hade för yrke?
Citera
2025-12-30, 22:29
  #11115
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Objektiv11
Livstid är livstid, dvs ingen bestämd tid. Sen kan de ansöka om att få livstidsstraffet omvandlat till tidsbestämt, och går det igenom släpps de efter 2/3 av den tiden i normalfallet. Men får de inte omvandla straffet så sitter de på livstid.

Det här var en nyhet för mig. Livstid är väl ändå ett antal år som kan omvandlas till 2/3?
Citera
2025-12-30, 22:30
  #11116
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Heretic77
Tidsmässigt är det inga problem. Men jag ställer mig frågan när styckningen skedde. Risken finns att han styckade kroppen på lördagen efter jobbet, medans polisen hade span på honom!

Det kanske fanns fler än en anledning till att polisen på pressträffen såg så bekymrad ut!


Ja och körde ut alla delar samtidigt när han blev gripen, men det är ändå 5-6 timmar om han slutade 16:00 säger vi och va hemma runt 16:30-17:00 fast det är en hypotes vet inte hur långt bort jobbet ligger.

Men 5-6 timmar är inte lång tid om man kanske inte har gjort det här innan.
Citera
2025-12-30, 22:30
  #11117
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av .-.--.---
Fungerar här. Man måste låta sidan ladda klart.
Ja har laddat hela sen när den är klarladdat står det ingen fil
Citera
2025-12-30, 22:30
  #11118
Medlem
Mindbusinesss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av anxypants
Detta låter som Menigo, grossist för frukt och grönt i Årsta. Stämmer det även in på firma F?

Verkar korrekt. ” Han ska ha kommit med smink till jobbet på lördagen och åt i den gemensamma matsalen. Arbetsuppgifterna går ut på att förbereda varor som sedan körs ut till olika restauranger.
– Där skivar man och tärnar frukter och sallader och sånt som han sen kör ut, säger källan. ”

Så han kunde alltså behålla ett jobb trots allt. Och dessutom styckmörda mellan arbetspassen.
Han jobbade på lördag förmiddag och efter jobbet gräver ned sitt offer. Polisen måste haft span på honom från lördag lunchtid.
” Polisen ska ha haft span på 26-åringen i tio timmar under lördagen, enligt Aftonbladet. Uppgifter som åklagaren på tisdagen inte ville kommentera.
Han greps 21.22 i ett skogsparti på lördagskvällen när han var i färd med att hantera kroppsdelar, enligt Expressens uppgifter. ”
https://www.expressen.se/nyheter/sverige/uppgifter-vilma-andersson-slog--till-gick-till-jobbet-nasta-dag/
Citera
2025-12-30, 22:30
  #11119
Medlem
Kommer " han " ens hinna sätta sin fot i sin fängelsecell? Hoppas han ramlar av pinnen innan det.
Citera
2025-12-30, 22:30
  #11120
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av anxypants
Yes, kan tyvärr bli så när tråden växer för fort.

Firman M måste ha sett ett giltigt körkort samt YKB för att han ska få jobba där. Då har han tagit ett nytt körkort, dyrt men med arv efter farmor fullt möjligt.
Han kan ju oavsett indraget kort haft de fysiska korten kvar i sin ägo och visat upp dessa.

Brukar inte vara mycket mer till häxjakt efter korten mer än att transportstyrelsen brukar brevväxla och gaffla om att kortet ska tillbaka/klippas itu
Citera
2025-12-30, 22:31
  #11121
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Objektiv11
Livstid är livstid, dvs ingen bestämd tid. Sen kan de ansöka om att få livstidsstraffet omvandlat till tidsbestämt, och går det igenom släpps de efter 2/3 av den tiden i normalfallet. Men får de inte omvandla straffet så sitter de på livstid.
kan inte vara många som sitter på livstid , 16år är väl normalt kanske.
Citera
2025-12-30, 22:31
  #11122
Medlem
TaxenSixtens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av L.Kollberg
Regelverket säger:

Placeringen ska särskilt beakta risken för våld, hot eller annan allvarlig kränkning. Kontakt med andra intagna kan inte tillåtas utan betydande risk.

Robin Säbb-Hjerth får säkert livstid. Men säkerhetsförvaringen som Kristersson vill införa nästa år kommer inte att kunna gälla för honom då han begick mordet innan lagen ändras.

Han kommer säkert söka tidsbestämt straff 2036. Då är han 36 och har fått leva med sina fantasier i 10 år utan att kunna förverkliga de, han är högmotiverad och står under enorm press då. Man inte bota män som Säbb-Hjerth.
När blir det permis?
Citera
2025-12-30, 22:31
  #11123
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Dumdryg
Hoppas han får fängelse i stället. Psykiatrisk vård innebär inte per automatik att han aldrig blir utsläppt. Barnflickan i Knutbyfallet dömdes ju till psykiatrisk vård och släpptes ut efter 7 år tror jag.

Livstids fängelse är livstid om han inte får straffet tidsbestämt senare. Och bedömer de honom som fortsatt farlig så får han inte sin livstidsdom tidsbestämd.

Som en annan har påpekat i tråden redan så innebär ju psykiatrisk vård att man befriar honom från ansvaret för mordet. Att han inte ses tillräckligt psykiskt frisk för att dömas till ett fängelsestraff.
Jag håller inte riktigt med dig, har detta som ett exempel
https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/xRlOGn/han-har-suttit-inlast--i-57-ar?

Livstids fängelse i Sverige är däremot i praktiken inte absolut, livstid straff tidsbestäms ofta efter ett antal år och därefter upphör kontrollen.

Att någon släppts från rättspsykiatrisk vård beror på att farligheten bedömts ha upphört, inte på automatik. Vill man hålla en långsiktigt farlig person borta från omgivningen är rättspsykiatrisk vård med SUP normalt det starkare verktyget.

Fängelse är ett straff. Rättspsykiatri är ett skyddsinstrument. För samhällsskydd är det en mer effektivt form av förvaring.
Citera
2025-12-30, 22:32
  #11124
Medlem
Svart på vitt, hon var redan död när de började spana. Jävla monster
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in