Ja och fylldes av dina dylikar som jublar så fort det är en svensson som gör mordet istället. Ni är inte bättre än sidan ni ratar. Normalt funtade människor beklagar morden/mordet oavsett den skydliges härkomst. Staten måste anses skyldig här om man utgår från påvisade uppgifter att det uppenbarligen daltats med den här personen när man egentligen skulle varit stenhård.
Minsta lilla indikator på sådant här beteende så ska staten nypa dom direkt, men man har inte det svängrummet i all byråkrati. Inget "Åh nej vi hjälper dig byta namn och du får pröva att vara ute lite i samhället igen du kan nog vända det här". Sedan för sådana här grova brott - Hellre att människorna antingen "hanteras" kort och snabbt om bevisgraden är solklar. Än att det ska läggas 10+ år av skattemedel på att försöka omprogrammera så här mentalt ruttna individer.
Det här kommer troligen bli betydligt värre också med den tekniska utvecklingen som sker nu med AI och samhället är garanterat inte förberett.
Citat:
Ursprungligen postat av
JeffDahmer
Som vanligt så dog tråden när det visade sig vara en sinnessjuk rosakukad incel.