Citat:
Ursprungligen postat av
Byxan81
Det är skrämmande när man läst allt som finns, sett alla klipp från när Jocke intervjuats osv. Finns ingen sanning i någonting, och historian har ändrats med åren. Till slut blir det den totala sanningen, boken och långt senare dokumentären. Där är källan journalen. Dock handlar boken eller dokumentären inte om journalerna. Journalerna handlar om Joakim som föds med autism, är utåtagerande redan i sina första år, sedan följs journalen av hur ingen klarat av Jocke under hans ungdom, ingen. Han är till och med rädd för sin egen ilska. Han stämmer andra barn och blir vansinnig om han inte får uppmärksamhet 24/7.
Nutid: Jocke gör allt för att synas. Allt han gör utåt är dock extremt redigerat och manusstyrt. Han har själv gått ut med att det alla han fans trodde var spontana prank osv var regisserade. Jonna vågar inte lämna barnen ensam med Jocke.
På 90-talet var det inte ovanligt att föräldrar inte klarade av sina barn med psykiska sjukdomar. Fanns inga mediciner att lugna dom med.
Jag kan gå till när jag växte upp, i en villa två kvarter bort bodde en familj med tre barn. Den sistfödda var redan från start arg och aggressiv. När han lärde sig gå började han slå sönder rutor och saker i huset, när han börja dagis slog han de andra barnen. När han lekte med sina äldre syskon ute så rymde han alltid, sprang till någon granne och bajsade i köket, repade bilen osv. Dom klarade inte ha kvar honom, han var hemma hos dom bara varannan helg, men det höll inte till slut när han tände eld på grannens lekstuga.
När jag träffar honom nu för tiden så är han som vem som helst med ett bra jobb. Och han förstår och är glad för att han blev bortlämnad så han inte skadade sin familj, och fick hjälp med skolgången osv via P12-hem.
Jocke verkar ha någon allvarliga diagnos
Jocke bevisar varför psykologer sägs veta att psykopater inte kan hjälpas, för att dom blir bara värre av sån hjälp.
Jocke märkte hur folk reagerade på när han stack nålar i sig själv, och slogs. Han vet att folk inte vill ha med sånna som han att göra.
Sen kom internet, och gav galningar ett sätt att få uppmärksamheten trots att ingen kan umgås med dom förutom andra liknande psykfall.
Han fick erbjudande om att släppa en bok, och då valde han att beskriva sin mor som det monster som han själv är, i syfte att undvika reaktionerna som han vet att folk får när han visar hur han är, och kan sticka nålar i sig själv utan att känna en enda känsla.
Redbar har hållt ett jättebra tal om hur "tards" tog över internet genom att vara fast hemma eftersom ingen vill umgås med tards... så dom började göra sig själva till kändisar genom att nörda ner sig i statistik för att maximera uppmärksamheten dom fick.
Det är exakt det som Jocke gjorde, sen anslöt sig fler tards som Anjo, Rask och Cadde.
Det är enbart tardsen som bråkar i kommentarer, medans vanligt folk inbillar sig att det är normalt folk som är så, fast det är tards bakom användarnamn, som avgudar Jocki, mäster-tard, boi.