Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2025-11-17, 10:56
  #241
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av dynamitallan
Kan kosta röster i valet då folket inte accpterar dropåverkade människor som hotar vaniga människor

Menar du att "folket" accepterar nyktra människor som hotar vanliga människor? Sådana brukar för övrigt behöva medicineras med, trumvirvel: "knark"
Citera
2025-11-17, 10:59
  #242
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Fanten
Jo men du vet ju också att "knark" innehåller speciella ämnen som gör att man helt enkelt inte kan låta bli, oavsett om det är passande eller inte.

..
__________________
Senast redigerad av Rektumfrans 2025-11-17 kl. 11:14.
Citera
2025-11-17, 11:05
  #243
Avstängd
Molekyl3ns avatar
Ånej, hur ska staten då få in stålar av polismyndigheten?
Citera
2025-11-17, 11:07
  #244
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Rektumfrans
Du pratar väldigt mycket om några specifika ämnen. Vilka ämnen? Sälla upplys flashback om vilka ämnen din forskning lyckats hitta.
Fanten är uppenbart sarkastisk!
Citera
2025-11-17, 11:17
  #245
Moderator
Psilosophers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Hovslättsmannen
Gills röven och fittan?
Jag tror faktiskt det

Finns inte rekvisit för kroppsbesiktning i form av provtagning kan ju inte mer invasiva undersökningar som av kroppshåligheter komma på fråga.

Men om innehav är fortsatt förbjudet, kanske. Jag minns inte om de grävde oss i röven före förbudet av bruk. Vid misstanke om smuggling gör man det definitivt.
Citera
2025-11-17, 11:26
  #246
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av BlaBalk
Det är inte olagligt att ha narkotika i kroppen, eller att vara narkotikapåverkad redan. Däremot är det olagligt att bruka narkotika, och detta bevisas oftast genom att personen har narkotikan eller metaboliter i blod/urin/hår.

Har bara läst vad tidningarna skriver, men det står ingenting om hur C tänkt sig deras förslag ska genomföras.

Ett klokt och ändamålsenligt förslag vore att bruk av narkotika endast kan straffas med böter (ej fängelse i straffskalan, som idag), vilket vore en praktisk avkriminalisering av bruk av narkotika då det inte längre går att utreda. Polisen får då ej göra kroppsbesiktning vid misstanke om bruk, och kan då inte kräva urinprov t.ex.

Det vore att gå tillbaka till hur det var före 1993 avseende bruk, då infördes fängelse i straffskalan för ringa narkotikabrott, och sedan dess har antalet beivrade brott ökat exponentiellt. Från typ 500 om året före -93, till närmare 100 000 om året idag. Exakt den pinnjakt det varnades om före straffskärpningen är dagens verklighet.
Så med andra ord så är det förbjudet att vara påverkad då du inte kan bli påverkad om du inte har brukat det?

Innan så var det tillåtet att vara påverkad, oavsett hur du har fått det i ditt system, nu är det INTE tillåtet att gå runt påverkad sålänge du inte kan bevisa att du fått i dig det omedvetet, t.ex att någon skulle lägga det i din drink.

Jag håller med dig om att man ska ändra lagen till hur det var innan, åtminstone ska man börja där och sen förhoppningsvis lätta på lagar och regleringar gällande droger längre fram, man kan ju hoppas att det händer men förmodligen inte.

Precis som du skriver så var hela poängen med ändringen i lagen att brotten skulle minska, men exakta motsatsen har hänt istället och om jag inte misstar mig så släppte Folkhälsomyndigheten (eller nån annan myndighet kanske det var?) något år efter ändringen i lagen att antalet som dött i något drogrelaterat hade ökat och man tyckte att staten skulle ändra tillbaka lagen till hur det var innan men staten stod fast och tack vare det så har Sverige högst antalet människor som dör i något drogrelaterat i Europa.
Citera
2025-11-17, 11:38
  #247
Moderator
Psilosophers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ExtremaMitten
Koko. Du blandar ihop gamla myter, gamla rubriker och gamla fördomar – och det säger nog mer om argumentens kvalitet än om Centerpartiets politik. Att påstå att “inget västland gör detta” är helt enkelt fel. Kanada, Holland, Portugal, Tjeckien, flera delstater i USA och halva Australien har avkriminaliserat bruk eller småinnehav i över 20 år och fått färre dödsfall, mindre smittspridning och mindre belastning på polis och vård. Centerpartiets steg är dessutom mildare än allt detta: att sluta straffa människor för vad som syns i kroppen. Det är knappt radikalt – det är mer “vi slutar kalla levern för gärningsman”.
Stämmer inte helt, få - eller snarare inga - av dessa länder har någonsin kriminaliserat just bruk. Det är innehav man valt att se förmildrande på.

Vilket visar vilken unik och extrem policy Sverige driver på området. Som vidare visat sig inte fungera, om man ser till folkhälsan.

Varför är det nu så? Se till vilka lobbygrupper som ligger an riksdagen. Stavas behandlingsindustrin. Vad kostar en vårdplats? hur effektiv är vården? Särskilt för någon som vare sig är i behov av eller motiverad för vård?

Sen har vi polisens behov av att uppa statistiken för uppklarade brott, den så kallade pinnjakten.

Fuck that.
__________________
Senast redigerad av Psilosopher 2025-11-17 kl. 12:18.
Citera
2025-11-17, 11:42
  #248
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av MrFishboy
Gissar att du konsumerar cannabis? Det verkar ha påverkat dina kognitiva förmågor. Så som din ursprungsfråga är ställd så besvaras den i mitt inlägg, men jag ska försöka dumma ner det. Inga droger, som används för njutning, har positiva effekter på samhället, varken illegal narkotika, tobak eller alkohol. Alkohol och tobak är tillåtna av historiska skäl, skulle tobak och alkohol ha introducerats i Sverige på 1950- talet hade de blivit totalförbjudna. Därför fanns folkomröstningen om rusdrycker. Hela din frågeställning faller på sin egen orimlighet. Det är som att ställa frågan; ”Har du slutat våldta barn?” Svara på den genom antingen ja/nej eller visa bevis för att du inte gjort det alternativt slutat med det.

Du är bra dum du... Naturliga "droger" har brukats bra mycket längre än alkohol, även i Sverige

Du är lurad. En del narkotikaklassade medel, båda naturliga och framställda sådana, har positiva effekter på människor.
Citera
2025-11-17, 11:51
  #249
Medlem
Julskinkatos avatar
Töntcentern slår in en öppen dörr. Ingen som blir dömd för att den "har narkotika i blodet" om det inte är i samband med trafikolycka tex.
Citera
2025-11-17, 11:53
  #250
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Xacoon
Vad har smuggling med detta att göra?
Genom att svälja knarket i påsar samt diverse kroppsöppningar.
Citera
2025-11-17, 12:03
  #251
Medlem
BlaBalks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MrLobba
Så med andra ord så är det förbjudet att vara påverkad då du inte kan bli påverkad om du inte har brukat det?

Innan så var det tillåtet att vara påverkad, oavsett hur du har fått det i ditt system, nu är det INTE tillåtet att gå runt påverkad sålänge du inte kan bevisa att du fått i dig det omedvetet, t.ex att någon skulle lägga det i din drink.
Visst, så kan man ju förstå det om man bara vill göra det lätt att ha någon form av levnadsregel för att slippa bli lagförd, men det är inte juridiskt korrekt.

Det är tillåtet att vara påverkad och ha narkotika i blodet, och du kan inte straffas för det om du brukar narkotikan någonstans där det inte är straffbart med bruk (t.ex. Danmark). Hade det varit straffbart att vara påverkad hade det inte spelat någon roll vart du brukat den, men så som lagen är skriven är det just brukandet i sig som är straffbart, däremot bevisas det genom kroppsbesiktning där narkotika eller metaboliter påvisas i kroppen.
Citera
2025-11-17, 12:07
  #252
Moderator
Psilosophers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Julskinkato
Töntcentern slår in en öppen dörr. Ingen som blir dömd för att den "har narkotika i blodet" om det inte är i samband med trafikolycka tex.
Kan du ge dig fan på att de har. Kallas "Ringa narkotikabrott" till skillnad från drograttfylla.
Citat:
Ursprungligen postat av Folhälsomyndigheten
År 2023 rapporterades 112 300 narkotikabrott, vilket är en minskning med 1 procent jämfört med 2022. Totalt delgavs 55 776 personer misstanke om narkotikabrott, varav 84 procent var män. De flesta narkotikabrott som rapporterades 2023 gällde användning och innehav, liksom tidigare år.
Citat:
Narkotikautredningen lyfter att ringa narkotikabrott tycks ta cirka 400 årsanställdas tid inom polisen.
Narkotikafritt samhälle till vare pris = totalitäristisk sinnessjuk maoistisk politik. Förutom att det är en praktisk omöjlighet. Det, mina vänner, är bajs. Dyrt bajs.
__________________
Senast redigerad av Psilosopher 2025-11-17 kl. 12:28.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in