Citat:
Ursprungligen postat av
Flaskback
Det handlar om BNP/arbetad timme. Det gäller alla timmar. Inte bara arbetare. Och det har "fel" i att en del värde inte kommer av arbete. T ex olja och naturgas för Norge.
Däremot är det riktigt att man i företagen i Sverige skapar mer värde per arbetstimme än t ex i Polen. Men det beror på upparbetat know how, affärskunnande, IP, produktkunnande, marknadsandelar mm.
Mycket som har skapats genom att investera kapital. (Det som kommunister/socialister viftar bort som irrelevant).
Men det finns exakt inget som säger vem av en indier, svensk, polack som arbetar på Nvidia i Kalifornien som är mest produktiv och värdeskapande.
Där handlar det om att ägarna och ledningen för Nvidia har varit kompetenta i att investera i värdeskapande åtgärder (som sitter i företaget).
Det är kapitalägarna eller Riskkapitalisterna om man så föredrar som är de som med sitt kapital ordnar så att produktiviteten ökar.
Det är därför man i världen och genom historien ser att det är desto råare kapitalism som ger mesta tillväxten.
Citat:
Ursprungligen postat av
dinosaurier5
🤣🤣🤣 Du skojar va ?????? Du menar att svenskar är mer produktiva än kineser, japaner, Sydkoreaner, indier..... Inte en chans i världen.
Se ovan.
Citat:
Ursprungligen postat av
dinosaurier5
Det är centralbankerna som tryckt pengar och fördärvat ekonomin i väst som är anledningen till dessa rusningar
Det hör dock hemma i konspirationsforum, i bästa fall.
Det är säkert så att du tror på detta själv, men det finns ingen koppling till verkligheten.