Citat:
Ursprungligen postat av
HerrGickhan
Var hittar du det? Vad det handlar om är ju anmält intresse, inget bindande avtal. »Orderboken« är ju något Harald Mix hittat på för att locka till sig bidrag. Att »orderboken« var värdelös visades i fallet Northvolt.
Det är garanterat inga bindande avtal som träffats. Det finns några alternativ vad det kan vara. Antingen är det avtal som förvisso kan vara bindande, men de innehåller klausuler som gör att de kan komma ur avtalen om vissa saker sker/inte sker. Exempelvis att produkten blir dyrare än X kronor, eller att stålet inte kan levereras innan X datum.
Det andra alternativet är att det helt enkelt rör sig om avsiktsförklaringar.
Oavsett vad det egentligen är för typ av avtal/avsiktsförklaring har dessa använts som en hävstång för att få loss kreditgarantier, bidrag, investeringar och lån. Titta, vi kommer ju sälja stål för 100-tals miljarder så ni kan lugnt investera i vårt företag då ni kommer få igen pengarna flera gånger om.
Jag fattar att EU faller för dessa charader, men jag kan inte förstå hur respektabla och i övrigt försiktiga bolag går på det. De har en drös av duktiga jurister, ekonomer och ingenjörer som borde sagt ifrån. Det här är en startup där ledningen aldrig någonsin gjort något tidigare, förutom att leverera löften om en framtida produkt. Kanske vi ska vänta lite med investeringarna och se hur det går?