Citat:
Ursprungligen postat av
TenBagger69
Listeria kan smittas mellan människor. ( jobbat med vaccin i många år)
Det utesluter jag absolut inte. Men du tycker alltså att det är mer troligt att tumavtrycket på tallrikens ytterkant från en servitris i detta fallet är en större logisk bov i det hela i själva utbrottet än exempelvis en batch av ett visst livsmedel som kommit in, legat i kyl i förhållanden som är proportionella mot bakteriens önskvärda tillväxtsoptimum (kyla, fuktighet osv)?
Om inte alla dessa infekterade personer allesammans har slickat rent tallrikarna då förstås, men det är sällan något som görs på finare restauranger?
Det mest logiska är att restaurangen tagit in ett parti infekterat livsmedel som legat i kyl där bakterien växt till sig rejält och som sedan delats ut till en rad olika personer där dessa blivit infekterade.