Citat:
Ursprungligen postat av
GustavAdam
Hur då tjänade?
Det var väl en del av mina skattepengar ni fick?
[...]Till en bråkdel av vad fotbollen kostar.
Återigen, elitfotbollen är nettopositiv i rena pengar för samhället.
Därtill kommer ytterligare positiva samhällseffekter.
Citat:
Ursprungligen postat av
SecretGarden352
Jag tror på kameraövervakning istället för poliser. Man kan ha ett par vakter, men att straffa och böta folk efteråt med hjälp av kameraövervakningen.
Givetvis förbjudet att vara maskerad, då tillkallas polis.
Iallafall, kameraövervakning, hundratals av kameror på sportarenorna. Alla brott polisanmäls med videbevis och sedan är det bara att utmäta straff i relation till brottet.
Klubbarna betalar för det.
Och hur tror du det fungerar idag? (se nedan)
Citat:
Ursprungligen postat av
GustavAdam
Hur tänker du dig att det ska fungera rent praktiskt?
Ska var och en som går in till publika delen på en fotbollarena scannas då så att det finns ett underlag som AI kan jämföra mot.
Att lägga på polisen att sitta och titta på tiotusentals åskådare och försöka känna igen ansikten för att lagföra knäppgökar känns inte meningsfullt.
Det fungerar ju idag ganska så effektivt. Många, särskilt de lite allvarligare, brotten/ordningsstörningarna upptäcks och utreds mha de kameror och den säkerhets som finns på arenorna. Och som klubbarna genomför och betalar för.
Skyliga identifieras och lagförs samt får tillträdesförbud (på samtliga elitfotbollsarrangemang).
Observera att jag inte påstår att det inte finns problem kopplade till fotbollen.
T.ex. den tveksamma agentverksamheten, matchfixning och annat kopplat till grov organiserad brottslighet. Men trenden vad gäller antal och allvarlighetsgrad på ordningsstörningar på och i anslutning till matcher är tydligt sjunkande. Tack vare evidensbaserat arbete inom klubbar och i samarbete med myndigheter.
Det är uppenbart att många tyckare inte är insatta utan bara killgissar och gubbgnäller. Ta till er de fakta som finns istället. Fundera på och diskutera gärna (i en annan tråd kanske) hur polisen (inte) prioriterar allvarliga brott kopplat till fotbollen istället för bötes-/mängdbrott.