Citat:
Ursprungligen postat av
Charvet
Det här är problemet med sexradikaler. Allt är så naturligt och härligt och frigjort för dem att de inte förstår varför det t.ex. är helt olämpligt att blanda in barn någonstans i en sådan kontext. En "barnvänlig" picknick med BDSM-människor är helt sinnessjukt, oavsett om picknicken inte är inriktad på sex alls. Det är ett faktum att relativt många inom den miljön har varit med om olika trauman och blivit utsatta för övergrepp och liknande som barn, det är också sannolikt att mängden pedofiler är större i en sådan mer gränslös miljö. Om man vill sina barn väl utsätter man dem inte för den risken. Hur kan man vara oförstående för den aspekten?
Med din logik så kan ju BDSM-utövare aldrig umgås där barn återfinns.
Varför skulle BDSM-utövare vara mer utsatta för trauman än vaniljisar?
Varför skulle pedofiler vara välkomna i någon miljö? BDSM-utövare har ju noll intresse av att ha sexbrottslingar i sitt umgänge när en central punkt i utövande är lämna över kontroll och ha full tillit, vilket sexbrottslingar uppenbart inte kan ges.
Varesig man är vanilj eller kinkster så kutym att gömma sina sexleksaker och redskap, så även för BDSM-utövare.
Jag skulle vilja påstå att du aldrig hade kunnat identifiera mig och många av mina kinkstervänner på stan. Vi sticker inte ut och våra samtalsämnen är precis lika vanliga som alla andra. Vi har mjukiskläder och ovårdat hår när vi står i kön på ICA för att köpa något som saknades hemma eller kontorsdressen på jobbet gamnackad framför en dator. Du hade inte ens vetat vårt gemensamma intresse om du så satt på filten bredvid en picknick. Vi har dessutom blandat umgänge där en del är pryda, andra nyfikna och vissa exhibitioner. Vi är inte en homogen kult.