Citat:
Ursprungligen postat av
Jenny9
Om person 1 uppfattar att den har ett icke verbalt samtycke så tänker ju person 1 att det bara är att köra, vilket jag också hade gjort. Men om person 2 uppfattar att den inte gav något icke verbalt samtycke riskerar ju person 1 att bli anmäld av person 2.
Det är ingen 'ja' eller 'nej' fråga.
Beror helt och hållet på hur den personen uppförde sig.
Det som gör frågan omöjlig att svara på är att Joaquin vägrar att svara på om det fanns samtycke eller inte. Om samtycke fanns= inte våldtäkt. Om samtycke inte fanns = våldtäkt.
Hur ”uppfattar” man ett samtycke som inte finns?
(Jag förstår att vissa här gärna skulle vilja veta historien om hur mitt medlemsskap raderades men de får nog leva i ovisshet. Noterade dock att vår Pelle på fullt allvar verkade tro att världen i så hög grad snurrar kring honom att ett raderat medlemskap måste ha något med honom att göra, på ett sätt som faktiskt går bortom ”bara” en grandios självbild och lutar mot ett sjukligt gudskomplex).