Citat:
Ursprungligen postat av
mutemute123
Plågades gjorde han ju inte för dom tog honom till veterinären omgående och han fick mediciner, veterinären ansåg att man inte behövde avliva honom då hans hjärta mår bra men han behövde hjälp med infektionen.
Den där hunden är en kämpe och vill leva.
Att påstå att hunden vill leva är idiotiskt.
En hund kan få bägge bakbenen brutna och ändå fortsätta att förflytta sig med frambenen, trots smärtan, för att söka mat och vatten. Djur väljer inte att död, de uthärdar lidande och smärta för att överleva, tills de blir för svaga för att röra sig, och då ligger de ner tills de dör. Så att försöka hålla hunden vid liv till varje pris, bara för att den kämpar, är idiotiskt.
Om man låter hunden bestämma när den ska dö, då orsakar man hunden lidande. Men om veterinären påpekar att det finns en möjlighet för hunden att ha ett bra liv efter behandling, då är situationen en annan.
Det jag tror många reagerar på är videorna där hunden ligger på sidan och verkar må dåligt. Några timmar senare tog Jocke hunden till veterinären för att få den inlagd på djursjukhuset. Folk reagerar nog på att Jocke inte åkte dit direkt och Jocke sa saker som "det är okej om du inte orkar längre", vilket kan tolkas som att det är okej om hunden självdör. Tror man det finns minsta risk att ens hund dör åker man direkt till veterinären!
Och jag hoppas verkligen att Jocke fixar tänderna på hunden när hunden mår bättre. Tänderna såg inte bra ut på en bild som Jocke delade.