Citat:
Ursprungligen postat av
Xenonen
Du tänker dig att det finns en annan kraft som har exakt samma effekt som gravitation men som ändå inte är gravitation? Vad är då skillnaden?
Citat:
Ursprungligen postat av
billigost
Vad jag skrev var att ett icke-isolerat experiment som Cavendish där utförandet sker i ett helt vanligt rum med mängder med yttre påverkan, inte på långa vägar är ett tillförlitligt experiment med något som helst bevisvärde för att bevisa att massa attraherar massa.
Saken, huruvida Cavendish experiment faktiskt påvisar "gravitation", hade ju varit enklare att avgöra, om det inte rört sig om en så även i teorin otroligt liten "kraft".
Men som det är nu måste man säga det är icke falsifierbart.
Och så finns trovärdighetsproblemet att det tydligen skedde på 1700-talet med primitiv utrustning.
Och slutligen finns egentligen ingen anledning att tro på "massa attraherar massa" som förklaring till nåt som sker i naturen.