Citat:
Ursprungligen postat av
adaptern
Som sagt, debunka dokumentären.
Själv har jag ingen aning om ifall alla dessa piloter och flygtekniker har rätt när dom tvivlar på att det ens GÅR att flyga så.
Men det borde vara lätt att hitta många Boeing-piloter som säger att det är enkelt att göra det (om du har rätt).
Så länka några sådana så kanske jag börjar överväga att du kanske har rätt.
Ok, men det är aldrig nån som träder fram med information om allt ser ut att stämma.
Som jag skrev tidigare så är det så att det finns mycket människor i USA som är insatta i hur flygplan fungerar.
Piloter, ingenjörer, tillverkare osv. Men det var ingen som hörde av sig till nyhetsbolagen och sa att det inte är möjligt för ett sånt flygplan att göra den manövern.
Det måste ha varit tusentals piloter på den specifika modellen som följde rapporteringen på tv.
Hade de sett att det inte stämde hade de ringt in till sin loka tv eller radiostation eller myndigheter på direkten.
Och Boeing. Hade det inte varit möjligt att flyga en sån rutt hade de slagit larm med en en gång för ingen tillverkare vill förknippas med såna händelser.
Sen är det så att just när det där hände så fanns det ingen anledning för alla dessa piloter och andra experter som följde händelseförloppet att tro att det var en false flag och att de skulle bli dödade om de gick ut med informationen att det inte kunde vara en Boeing 757.