2025-05-13, 08:20
  #25
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Blocktober
Svenska militären har aldrig haft Luger. De hade pistol m/40 som ser ut som en fulare variant av Walther P38.
Det har vi visst haft, beställdes i en stororder före ww2, när kriget bröt ut stoppades alla leveranser och vi fick bara ett färre antal , merparten gick till flygvapnet av denna pistol. Användes för tävling och träning, ett fåtal officerare bar den i tjänst. Fick aldrig någon svensk modellbeteckning. Vet detta för jag har själv hållit i en från F21
__________________
Senast redigerad av scheele 2025-05-13 kl. 08:29.
Citera
2025-05-13, 08:26
  #26
Medlem
Officerare vid fronten har automatkarbin precis som soldaterna. Och detta gäller inte bara för en plutonchef. Det finns t ex bilder på cheferna för Shin Bet och generalstaben som bär automatkarbin när de rör sig frontnära.
Citera
2025-05-13, 08:42
  #27
Medlem
Superkufs avatar
Officerare har helt andra uppgifter än skyttesoldater. Skyttesoldaterna ska, som namnet antyder, skjuta på fienden. Medan de flesta officerarna befinner sig på staber och sköter planering, underhåll, kommunikation med mera, med mera.

En jämförelse vore mekanikern som sätter ihop bilar jämfört med fabrikschefen som ser till att det finns mekaniker som gör jobbet, delar som mekanikern sätter ihop, att maskinerna är väl underhållna, att transport av delar in och bilar ut finns och så vidare. Fabrikschefen ska inte ha en skiftnyckel.

Alla "soldater" har inte heller gevär. Stridsvagnstrupper har stridsvagnen som huvudvapen - deras personliga vapen brukar vara kpist. Signaltrupper har sällan automatkarbiner. Sedan har vi hela flottan och flygvapnet. Vapnet ska vara anpassat till tjänsten.

Sedan används automatkarbiner förvånansvärt sällan. Det är artilleri och understödsvapen (kulsprutor) som dödar soldater, inte automatkarbinerna.
Citera
2025-05-13, 08:53
  #28
Medlem
Kinaskis avatar
Vore intressant att se nån statistik på hur ofta pickadoller ens används i strid. Vanliga soldater har väl även en puffra som backup till bössan?

Förstår tanken, bössan är trasig eller har slut på ammunition. Fienden kommer springande, då har man sin lilla pickadoll som en back-up.

Men händer det nånsin?
Citera
2025-05-13, 09:27
  #29
Medlem
HaveFuns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av rex144
Soldater har gevär, officerare har pistoler.
Om ngn vpl får psykbryt kan de nedkämpa individen.
Citera
2025-05-13, 09:46
  #30
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Schnuppfen
Soldaten tillhör den sk "Kanonmaten", och han står längst fram där fienden håller den för dagen erhållna marklinjen. Det är egentligen VK II tänk, och byggde på ca 300 meters avstånd till fienden för frontsoldaten.

Från majors grad och uppåt var det ytterst sällsynt med Automatkarbin i det vardagliga kriget. En fulladdad Luger var allt en officer anno 1939 behövde.

Automatkarbiner var också väldigt sällsynta 1939 eftersom dom inte fanns.
Citera
2025-05-13, 10:10
  #31
Medlem
Majsmannen2s avatar
Är man militär i någon befattning så ingår väl lite fire-power, man vill ju inte stå med rumpan bar när skiten träffar fläkten.
Citera
2025-05-13, 11:01
  #32
Medlem
Neksnors avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kinaski
Vore intressant att se nån statistik på hur ofta pickadoller ens används i strid. Vanliga soldater har väl även en puffra som backup till bössan?

Förstår tanken, bössan är trasig eller har slut på ammunition. Fienden kommer springande, då har man sin lilla pickadoll som en back-up.

Men händer det nånsin?
Vad jag vet så har svenska soldater inte pistol som backup, men jag har sett bilder från bordningsövningar där första gubben har en pistol. Jag gissar att det helt enkelt är smidigast att ha pistol om man hänger i en repstege med ena handen och ska hoppa ombord på en illasinnad båt. Lämplig tyngre bössa torde finnas lättillgängligt när man väl kommit ombord.

Angående slut på ammunition så är det väl bättre att ha ett kilo extra ammunition till bössan än att släpa runt på en pistol?
Citera
2025-05-13, 11:02
  #33
Medlem
george.sthlms avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Macke85
Det är väl mest högre officerare som har pistol i Sverige. En plutonchef har ju en AK.

Jag har äldre utbildning och i vår organisation ( IB77 ) så hade
Plutonchef ( löjtnant ) AK4 och kompanichef ( kapten ) kpist.
Bataljonschefen ( major ) hade pistol.

Kpist var väldigt vanligt om du inte var skyttesoldat.
Staben, trossen, signalister, tattare = kpist.
Citera
2025-05-13, 11:26
  #34
Medlem
Jobbar man i en stab större delen av tiden är ett gevär eller en karbin bara i vägen. Men man behöver ändå "något" eftersom man trots allt är soldat. Alltså blir det naturligt med pistol, eftersom man kan bära runt en sådan hela dagarna utan att den är i vägen.

Historiskt bar officerare svärd eller sabel, som ett sorts tjänstetecken och statussymbol. Då blev pistolen ett naturligt komplement.

I dagens arméer är det inte ovanligt att vanliga soldater eller underbefäl också har pistol, som backup till den huvudsakliga beväpningen (t.ex. en kulspruta).
Citera
2025-05-13, 11:28
  #35
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av supremanic
För att ha våldskapital nog för att avskräcka soldater lägre i hierarkin från att begå myteri.

Japp. Och att ta livet av sig när myteriet lyckas.
Citera
2025-05-13, 11:31
  #36
Medlem
Som alla är inne på så vill man ha ett vapen även om man är i bakre leden och aldrig kommer nära fienden, just bara för att man ändå är soldat.

Syftet med vapnet varierar nog. Ser man på filmer och när en officerare använder sitt eget vapen så är det nästan alltid i självförsvar mot sina egna soldater eller gentemot en person som inte lyder order.

Så känns som att de flesta i tråden är samstämmiga om denna uppfattning.

Sedan när det gäller befäl som är ute vid frontlinjen. De bär väl också pistol, men har svårt tänka mig att de bara har en pistol när de leder en grupp in i själva frontlinjen på uppdrag. På film ser jag det ibland hur alla andra skjuter med gevär och så har man ett befäl som skjuter med pistol. Det blir lite löjligt i alla situationer där fienden är mer än 50m bort.

Pistol är definitivt ett närstridsvapen.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in