Citat:
Ursprungligen postat av
drepe
Så planen din er bare å fortsette å søke jobb til arbeidsledighetskassen og forsikringen din tar slutt? Hva skjer da?
Søker du bare jobber som du nettopp har hatt, eller søker du andre jobber som ikke krever opplæring? Renholdere, lagerarbeidere osv.?
Jag har ingen plan, utan tar dagen som den kommer. När a-kassan tar slut (300 dagar x2) övergår man till nåt som heter aktivitetsstöd.
Jag söker jobb som är relevanta för mig, alltså som jag har kompetens och erfarenhet av. Jag har inget körkort, så många jobb går bort på grund av det. Okvalificerade jobb (som inte kräver utbildning) har jag aldrig haft och därför har jag svårt att få dem. Det finns alltid andra sökande som har mer erfarenhet av dem. Men jag gillar att städa och har lite bakteriefobi light, så jag städar hemma istället!