Citat:
Ursprungligen postat av
DrComfort
Hans Alfredson?
Nix, men geografiskt sett ligger du bra till. Författaren till denna bok är nog mindre känd än själva boken, och själva boken mindre känd än det fenomen som omtalas i dess titel.
Lite mer:
"– Den där unga spåkvinnan, tänkte han, var utan tvivel övermåttan klok och pålitlig, ty allt vad hon förutsade har slagit in. Men därav följer också att jag nu är död.
Och så låg han kvar där han låg som vore han död.
De övriga i laget hade inte lagt märke till när han gått. Först när de fällt sitt träd och stodo redo för hemfärd saknade de honom. Men då blevo de högeligen förskräckta, och utan dröjsmål gåvo de sig alla ut på skallgång efter honom.
Sent omsider fingo de också tag på den bortkomne. De försökte resa upp honom, men han ville inte stå för sig själv utan föll stel som en eldgaffel omkull. De försökte få honom att tala, men inte ett ord kom över hans läppar. Då togo de och gjorde en bår av grenar och lyfte upp den döde och lade honom på den. Och så buro de honom över ris och röse hemåt."