Citat:
Ursprungligen postat av
Run3
Hur viktigt är det för er att tjejen ni bygger ett liv med är oskuld?
Själv är jag sån att jag aldrig skulle kunna tänka mig att vara med en använd hona. För mig tappar hon värde för varje snubbe hon varit med. Man vill ju ha mint condition, en ren tjej, som inte har någon lång historia bakom sig. Om man ska vara ihop hela livet, så vill man ju ha en kvinna av bra kvalitet.
Men i dagens dejtingträsk, med alla appar och sånt, känns det som att sådana tjejer typ är omöjliga att hitta. Hur ser ni på det? Är det en dealbreaker för er också, eller är det bara jag som kör den linjen? Vad tycker ni, är oskuld ett måste eller bara en bonus?
Det du menar är att du borde hitta ditt livs kärlek senast när du är 15 år.
Men jag kan trösta dig, när du mognar och blir vuxen så mognar din hjärna också. Så när du väl blir vuxen så slipper du förhoppningsvis denna typen av barnsliga tankar.
Om du blir vuxen och fortfarande tänker såhär om kvinnor, då rekommendera jag antigen terapi, eller att du diskuterar det med din mamma så får du kanske lite perspektiv.