Citat:
Ursprungligen postat av
MrMario
Och du tycker Moderaterna+L är seriöst bättre? Jag tror S har större potential för en konservativ politik än vad en konstellation av M och L har, speciellt då om extremistpstprtierna L, C, MP stängs ute helt från inflytande.
Det du säger hade kanske fungerat med Erlander anno 1950-65 då de två mest antisemitiska partierna i riksdagen, S och C, samarbetade till och från. Men, i och med valet av Palme och S:s avtal 1994 med SMR, d.v.s. wahhabisterna från MENA, gjorde att S valde en landsförrädisk väg som inte går att förena med en politik som är bra för nationen Sverige och det svenska folket.
S, M eller L har inga intressen av att repatriera någon majoritet av blattarna. De vill se både svenskar, låginkomsttagare, och blattar löpa på hjulet i hamsterburen i ekonomin samt använda blattar som valboskap. Oavsett vad som händer, så har både M och S valt att använda blattarna för egna mål som INTE är förenliga med vad som är bra för Sverige.
Tidö är inte syftat att lösa problemet, utan bara bromsa in konsekvenserna och mota Olle i grind, SD, och ge M en möjlighet att sitta i Rosenbad. En misstroendeförklaring mot regeringen från SD, som Afs kräver, kommer att ge ett nyval och risk för en S-regering vilket inte är bättre.