2025-02-26, 22:18
  #9301
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av löl
Någon som vågar lägga 1000kr på att INGEN kommer att stå till svars för North volt bedrägeriet?
Jag lägger lätt 1000 kr på att INGEN kommer ställas till svars. Jag måste få väldigt bra odds om jag ska satsa på att NÅGON ställs till svars.
Citera
2025-02-26, 22:22
  #9302
Medlem
När ska vårt statsfinansierade media lära sig att de inte ska driva ideologiska frågor utan kritiskt granska makten och hur våra skattemedel används. Hade man gjort det hade det varit uppenbart för 3 år sedan att detta bara är en typ av pyramidspel som går ut på att få så mycket pengar som möjligt att passera företaget.

Nu har media fått byxorna neddragna gällande:
- Vindkraft
- Hybrit
- Northvolt

Nu borde de ha fokus på:
- Carbon Capture projekt
- Stegra
- Hur EU (främst Tyskland) kommer backa från CO2-mål
- Att Woke-ideologin där män vill in i damernas omklädningsrum och sporter äntligen håller på haverera och ersättas med sunt förnuft
__________________
Senast redigerad av FartyDog 2025-02-26 kl. 22:28.
Citera
2025-02-26, 22:38
  #9303
Medlem
bergsturks avatar
Carlsson pratar en erbarmlig engelska, den är på nybörjarnivå. Hur kan han ha jobbat med inköp på Tesla?
Citera
2025-02-26, 23:19
  #9304
Medlem
DVikings avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ringhals3
Di:

"Prislappen för Northvolts Polenfabrik: 63 miljoner
Northvolts Polenfabrik värderades till nära 2,4 miljarder kronor vid årsskiftet. Men lastbilsjätten Scania behövde bara betala 63 miljoner kronor, visar domstolsdokument i USA.

Den konkurshotade batteritillverkaren avvisade ett annat bud eftersom kassan behövde stärkas snabbt."

63 miljoner räcker bara några timmar ....
Läget är inte ansträngt, läget är desperat.
Dethär kommer inte sluta vackert.

Enorma belopp har svindlats bort på dessa byggen. Att något som byggts för 2.4 miljarder inte skulle kunna avyttras för mer än 63 miljoner är ju helt uppenbart nästa steg i detta svindleri.

Samma sak med de 10 miljarder man lagt på fabriksexpansionen i Skellefteå som sattes i konkurs.

Follow the money...
Citera
2025-02-27, 00:06
  #9305
Medlem
orrtupps avatar
Citat:
Ursprungligen postat av bergsturk
Carlsson pratar en erbarmlig engelska, den är på nybörjarnivå. Hur kan han ha jobbat med inköp på Tesla?
Haha, reagerade på samma sak 😆
Citera
2025-02-27, 00:32
  #9306
Medlem
HerrGickhans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av bergsturk
Carlsson pratar en erbarmlig engelska, den är på nybörjarnivå. Hur kan han ha jobbat med inköp på Tesla?

Det är ju inget jämfört med andra länders företagsledare exempelvis från Frankrike och Spanien, men det är inte språkmelodin som språkkunskap handlar om. Det är att kunna ord, göra sig förstådd och själv förstå. Att han låter som en svensk som talar engelska beror ju endast på att han är en svensk som talar engelska.
Citera
2025-02-27, 01:13
  #9307
Medlem
Socialdemokraterna och Miljöpartiet har åter igen sänkt pensionen för Sveriges pensionärer. Ministerstyre av Per Bolund (MP) borde väl därtill sätta honom i fängelse?
Citera
2025-02-27, 01:35
  #9308
Medlem
Hallbarhetnollas avatar
Northvolt är en scam på torra land. Ivrigt påhejade av framförallt partiet som även tidigare lurat av pensionärerna deras möjlighet till drägliga pensioner. Socialdemokraterna är en koloss på lerfötter och livsfarliga att ha vid makten där de gör av med andras pengar i sann gammal Socialistisk anda.
Citera
2025-02-27, 02:47
  #9309
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av KamratBlue
Socialdemokraterna och Miljöpartiet har åter igen sänkt pensionen för Sveriges pensionärer. Ministerstyre av Per Bolund (MP) borde väl därtill sätta honom i fängelse?

Inte för att jag precis försvarar S och MP men rätt ska vara rätt. AP-fondernas 600 miljarder kronor är buffertfonder. Det är således inget som varje månad betalas ut till pensionärer. Buffertfonderna är tänkta att fungera som stötdämpare vid ex. lågkonjunkturer.

Av dessa 600 miljarder kronor som AP har tillsammans har de satsat 6 miljarder i NV.. D.v.s 1% av kapitalet. Visst, det är pengar men fickpengar i sammanhanget hur konstigt det än låter.

Folk i gemen verkar inte fatta hur kapitalstarka dessa pensionsfonder/aktiefonder runt om i världen är. Vem äger då dessa fonder? Jo det är du, jag och alla andra som du möter i din vardag.
Citera
2025-02-27, 04:56
  #9310
Moderator
intermittentexplosivitets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Elvi
Nu jobbar medierna får fulla muggar när bolaget står i ruinens brant. I den här tråden har vi varit NV på spåren i 3 år att allt är bluff.

Ingen journalist gör sitt jobb, passar när allt redan ör uppenbart. Värdelös SVT dokumentär.
Ja, det är skrämmande faktiskt. Man sätter två flamsiga "tonårsbrudar" på reportaget också.
Citera
2025-02-27, 07:54
  #9311
Medlem
Mullrets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av intermittentexplosivitet
Ja, det är skrämmande faktiskt. Man sätter två flamsiga "tonårsbrudar" på reportaget också.

Man får hoppas UG blir översatt till engelska och översänt till CH 11 domaren. Värre cover up är sällan man ser. Bonnesen fick fängelse, dessa krabater borde få 20 år för förskingring.
Citera
2025-02-27, 08:08
  #9312
Medlem
SamuraiBennys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av bergsturk
Carlsson pratar en erbarmlig engelska, den är på nybörjarnivå. Hur kan han ha jobbat med inköp på Tesla?
Hmm... vad är nu motsatsen till meritokrati?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in