2025-02-14, 00:02
  #22225
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kexet65
”Problemet” är att det det mest troliga scenariot är att det INTE är tillåtet FÖR NÅGON att fotografera inne i skolan under pågående utredning!
Oavsett vilken roll man har!
Detta är fortfarande en brottsplats under utredning!
Fattar du nu?

Du är på FLASHBACK!
Det pratas allt från droger till att mörda folk.
Vad förväntar du dig?
Citera
2025-02-14, 00:03
  #22226
Avstängd
-Nigger-s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av smalandsbo
Just att han har ärvt skåpet kan ju också vara en förklaring han drar till säljaren för att denne inte ska misstänka att han faktiskt har vapen då han kanske kommit till insikt att han inte är kapabel att hantera dessa, lite långsökt kanske angående självinsikten.
Denna teori: +1
Citera
2025-02-14, 00:03
  #22227
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av K.Blomkvist
Då är ju frågan. Vart tog han vägen innan dådet?
En parkbänk, Myrorna, Pizza Hut, Q8 eller satt han på en toalett och väntade till lunchen?

Han måste ju blivit sedd i skolan med sin väska.

Eller gick han utan väskan och var i så fall var väskan under tiden.
100 frågor...

Polisen har bilder på hur han tog sig till skolan i alla fall.

Inte alls otänkbart att han gick in på skolan då och låste in sig på toaletten och antingen laddade upp och planerade det sista hur han skulle göra. Eller samlade mord att göra det. Kanske tvekade och satt och funderade på toaletten i någon timme.
Citera
2025-02-14, 00:04
  #22228
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av DaEzz
Uppgifter i media om att GM enligt vittnesuppgifter synts till på skolan två veckor innan dådet dvs att han var där och rekade.

Om det stämmer var det alltså inte någon impulshandling utan en överlagd och planerad gärning, dvs vi kan även stryka diverse lösa påståenden i TS om att GM skulle varit psykotisk vid gärningstillfället.

Straw man och felslut. Det finns många anledningar att besöka byggnaden, som f.d. elev och annat. Det är du som likställer det med att han rekade och sedan fortsätter spekulera på din egen tvivelaktiga slutsats.
Citera
2025-02-14, 00:08
  #22229
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Bulten-i-Bo
Straw man och felslut. Det finns många anledningar att besöka byggnaden, som f.d. elev och annat. Det är du som likställer det med att han rekade och sedan fortsätter spekulera på din egen tvivelaktiga slutsats.

Plus dålig kunskap om psykoser. Det fins psykossjukdom som varar i decennier.
Citera
2025-02-14, 00:14
  #22230
Medlem
pyro860s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av notknapparen
Jag funderar på rökgranaterna.

Hur kom han på detta, att köpa och använda dom. Det hela verkar ändå ganska genomtänkt och planerat.

Vilken typ av rökgranater kan man köpa på nätet? Med tanke på att flera poliser och minst en av eleverna behövde söka vård för påverkan efter röken. Eleven fick allvarliga reaktioner, då hon hade astma i botten och fick till och med HLR om jag fattade det rätt.

Han borde ha googlat på detta, kanske andra skolskjutningar och därefter googlat en del på rökgranater. Hur har han lyckats få tag på sådana kraftiga rökgranater och hur fick han hem dom? Hämtade han själv ut dom någonstans?

Rökgranater kan du hitta lite här och var. Inte minst inom paintball och softairgun-skytte. Hur pass kraftiga dom han använde var vet jag inte men är det stängda utrymmen blir det mycket ganska enkelt. Går även att göra rökgranater själv men det är lite mer pill och kräver att man läst på lite. Det är dock väldigt enkelt

Grejen är ju att det inte är konstigt på något vis att köpa rökgranater. Det blir konstigt när man i backspegeln ser att dom använts i en skolskjutning, men i sig är det det inte. Tänk bara hur många tusen som används varje år inom paintball- och softairgun-skytte. För att inte tala om alla fotbollsmatcher där det är mer regel än undantag att stänga matcher på grund av allt missbruk med dom
Citera
2025-02-14, 00:16
  #22231
Medlem
Bigpoxs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Zymbal
Vid ett tillfälle här i tråden, har jag sett någon skriva att han skulle flytta hem till sina föräldrar då han längre inte hade inkomst och kunde bo kvar. Nu när ni skriver om flyttlådor så passar det iaf ihop.

Men jag vet ju inte om det låg någon sanning i det där med att flytta hem till föräldrarna igen eller om det var ren spekulation.
Det var en barndomskamrat till honom som berättade från ungdomen, men som var tydlig med att den biten var ren spekulation.
Citera
2025-02-14, 00:18
  #22232
Medlem
ncr04s avatar
I Blocket-chattarna som Frykdalsbygden hade med i sin artikel framstod RA som en helt vanlig Blocketsäljare.. Verkar inte som han hade några större problem att kommunicera i text i alla fall.
Citera
2025-02-14, 00:23
  #22233
Avstängd
-Nigger-s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av iRonNuke
Inte alls otänkbart att han gick in på skolan då och låste in sig på toaletten och antingen laddade upp och planerade det sista hur han skulle göra. Eller samlade mord att göra det. Kanske tvekade och satt och funderade på toaletten i någon timme.
Vad menar du med "samlade mord"?
Hade han någon spellista på Youtube där han tittade han på skolskjutningar?
Citera
2025-02-14, 00:25
  #22234
Medlem
För mig är det tyvärr ett totalt misslyckande av Socialen och myndigheterna som ledde fram till detta dåd. Han försökte verkligen med sin diagnos och allt att leva fram till samhällets krav men till slut gick det inte och han såg ingen annan utväg tyvärr. Ingen annan än samhället bär skulden till detta dåd.
Citera
2025-02-14, 00:30
  #22235
Medlem
Enligt han som köpte vapenskåpet av RA så fanns det inte mycket saker i lägenheten förutom en säng,ett skrivbord, en dator och så vapenskåpet samt en del flyttkartonger. Det verkar som att vapenskåpet med vapnen har varit så viktiga för honom men ändå framkommer det ju inte om han verkligen jagade eller utövade prickskytte. Skytteklubbarna i Örebro hade ju skrivit att han inte var medlem där. Hade han bara vapnen i skåpet i flera år utan att använda dem? Det går inte riktigt ihop att ha vapen utan att skjuta och sen plötsligt en dag åka till en skola och ställa till med en massaker. Om det var så att han var iväg och sköt nånstans tycker man att grannarna skulle ha sett honom titt som tätt.
Citera
2025-02-14, 00:32
  #22236
Medlem
bonanbruses avatar
Citat:
Ursprungligen postat av -Nigger-
Vad menar du med "samlade mord"?
Hade han någon spellista på Youtube där han tittade han på skolskjutningar?

Misstänker att det är en felstavning. "Mod" ska det nog vara.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in