Citat:
Ursprungligen postat av
BombaySaphire
Det var tjugo år sedan hon senast träffade honom. Då som speciallärare för en klass elever med autism- och aspergerproblematik.
– Jag kan inte minnas att jag överhuvudtaget haft ett samtal med honom. Han svarade möjligtvis ibland på tilltal, men väldigt kort med väldigt lite ögonkontakt. Han var absolut en av de svårare för det är svårt att inte ha någon dialog överhuvudtaget.
https://www.svt.se/nyheter/inrikes/hon-var-rickard-anderssons-larare-obehagligt-och-valdigt-sorgligt
Osmakligt att hon uttalar sig och helt sjukt det hon säger. Hade hon verkligen utbildning för att jobba med barn med de här diagnoserna? På beskrivningarna man läst låter det bl a som att han haft selektiv mutism.
Det är lite som om läraren i en specialklass för epileptiker skulle säga "det var så svårt att få kontakt, han låg bara och krampade hela tiden?!".
Min gissning är asperger etc och att han var relativt intelligent, och i kontakt med imbecilla myndighetspersoner kan den kombon nog tyvärr leda till ett blint raseri. Dom flesta av oss får "bara" blodtryckshöjning och svär över byråkrati och sjuka regelverk plus fantiserar om att repa nån handläggares bil. Har man inte själv haft med socialtjänsten/biståndshandläggare, arbetsförmedlingen och försäkringskassan & co att göra så tror jag inte riktigt man förstår hur fruktansvärt hopplöst det är... Att sitta och försöka förklara nåt för nån som är dummare än en själv och som har makten att besluta över hela ens liv.
Så vitt man vet i nuläget verkar han inte haft några våldsamma tendenser innan så min amatörpsykologiska gissning är att han drevs till detta av frustration, desperation, hopplöshet, myndighetshat etc.