Citat:
Dessa tjänster kommer verkligen inte förbjudas snart, och om de gör det hittar företagen ett annat sätt att erbjuda liknande tjänster. Vi har lätt att hitta personal, med undantag för några typer av specialiserade tjänster.
Din ansökan hade definitivt blivit rövpapper till mig, så skicka gärna in en!
Din ansökan hade definitivt blivit rövpapper till mig, så skicka gärna in en!
Du har rätt. De kommer inte förbjudas snart. De är redan förbjudna. Det framgår ganska tydligt genom att studera dataskyddsförordningen. De har samlat in uppgifter om folk utan samtycke, och de ska radera det när folk begär det. Detta gör alla seriösa aktörer på marknaden, men inte rättshaveristerna på t.ex Lexbase, med hänvisning till grundlagsskyddet i YGL. Trots att det redan står klart att nationell lagstiftning som står i strid med EU-rätt inte ska tillämpas. Men databaserna lever på att det inte står så i en dom än, och fortsätter därför. Ja, i varje fall rättshaveristerna på Lexbase. Vanliga företag som hitta.se och Eniro raderar dock på begäran. Det framgår ganska tydligt i praxis att dessa tjänster är oförenliga med GDPR, då liknande tjänster med mindre integritetskränkande information än brottmålsdomar har ansetts som oförenliga med GDPR.
Det kommer förstås gå att få tag i domar fortsättningsvis också, eftersom offentlighetsprincipen fortfarande är rådande. Ni kommer däremot få begära ut det själva. Det kan bli kämpigt när det är många sökande och många domstolar. Sedan verkar det inte vara helt oproblematiskt att neka folk anställning för att de blivit dömda för någonting. Därav finns det olika registerutdrag för olika typer av tjänster. Med andra ord, visar det sig att du som arbetsgivare begärt ut domar på en sökande och sedan nekat personen tjänsten och gett den till någon som är mindre kvalificerad så kan det bli problem för dig. Om det personen är dömd för inte är ett hinder för anställning. Offentlighetsprincipen möjliggör ju som bekant även att man kan se om någonting har begärts ut. Sedan ska ju materialet gås igenom också.
Du får nog snällt be om ett vanligt registerutdrag i fortsättningen, och sluta snoka i folks förflutna som en annan stalker. Känner du dig inte smutsig när du lägger näsan i blöt i folks innersta privatliv på det där sättet? En sån chef låter rätt osoft faktiskt. Tänk om dina anställda får veta att du har kunskap om deras vårdnadstvist utan att de berättat om det för dig? Creep-varning å det grövsta.
Oftast "vanliga" företag som inriktat sig på bakgrundskontroller eller rekryteringsföretag som har det som en del av deras utbud.