2026-03-15, 16:41
  #481
Medlem
Hur är det med statliga jobb, ser de också allt även fast det gallrats i belastningsregistret?
Citera
2026-03-17, 12:54
  #482
Medlem
Kosmos.s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av misterenn
Hur är det med statliga jobb, ser de också allt även fast det gallrats i belastningsregistret?
I min erfarenhet ja. Eftersom de använder sig av externa rekryteringsfirmor(icke-statliga) och då kan de avsäga sig att kolla belastningsregistret och låta det privata företaget göra en så kallad "bakgrundskontroll". Detta luras många sökande på då de tror att allt är fine and dandy, eftersom de tänker bakrungskontroll= belastningsregister och att deras dom då är gallrad. Men, "bakgrundskontroll" är en helt annan sak, och det innebär att de kollar sidor som lexbase och liknande som registerför även dina så kallat "gallrade" eller "preskriberade" domar.

De kollar kanske även betalningsanmärkningar osv. Men huvudorsaken till att de använder rekryteringsfirmor är att de gör detta "smutsiga" jobb att snoka i folks brottshistorik långt bak i tiden.

Så om du blev dömd för misshandel, bedrägeri, koksinnehav eller liknande för 15 år sedan så vet de om det.

Exempelvis använder sig många av jobbsökningssidor som "Varbi" som i sin tur lämnar sin bakgrundskontroll till ett företag som heter referensa, som i sin tur använder sig av någon databas som lexbase eller liknande för att rota rätt på dina gamla domar. Lexbase i sin tur hävdar sin rätt att spara din brottshistorik med stöd av "utgivningsbevis".

Rekryterare idag har stor makt genom internets genomslag då de lätt kan gräva i människors historik.
Att du kunde vara safe att säga att du är "prickfri" pga gallrade brott är inte längre en sak över huvud taget i min åsikt. Du har inget annat val än att erkänna all din brottshistorik även om du körde fort när du var 20 och nu är 40.


Du kan här läsa hur dessa rekryterare resonerar och dömer personer utifrån detta:

citerar:

Vid rektrytering idag kollar de allt som går att finna om dig online. Absolut allt. Obehagligt och kränkande, svar ja. Men de har lagen bakom sig.

Så det enda rådet jag kan ge är att göra en googling på dig själv och rensa social media inlägg/forum inlägg som kan ses som negativt(om du nu måste ha detta jobb) och även att du behöver bekänna gamla brott du dömts för oavsett hur långt bak i tiden. För som du ser i hur rekryteraren resonerar så är de skitnödiga nog att syna dig som "en lögnare" för att du går på gammal praxis och inte vill tillkännage gamla brott.
__________________
Senast redigerad av Kosmos. 2026-03-17 kl. 13:32.
Citera
2026-04-18, 17:11
  #483
Medlem
kristofferGs avatar
Hej! Torskat på ringa nark, innehav koks, kommer skriva under strafföreläggande och betala skiten. Arbetar på domstol, gärningen begicks inte i samma domsaga längre upp. Någon som har ett hum om hur troligt det är att jag blir uppsagd? Har en tidsbegränsad anställning. Kan man hålla det här hemligt genom att knipa käft? Kan chefen få reda på det här utan att fråga?
Citera
2026-05-01, 18:37
  #484
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av kristofferG
Hej! Torskat på ringa nark, innehav koks, kommer skriva under strafföreläggande och betala skiten. Arbetar på domstol, gärningen begicks inte i samma domsaga längre upp. Någon som har ett hum om hur troligt det är att jag blir uppsagd? Har en tidsbegränsad anställning. Kan man hålla det här hemligt genom att knipa käft? Kan chefen få reda på det här utan att fråga?

Vad har du för typ av jobb? Är du jurist eller handläggare/sekreterare?
Citera
2026-05-08, 22:21
  #485
Medlem
Traffe!s avatar
Hittade några nya gubbar @dokumentorder på tg som fixar uttrag osv, testade på & funkar bra
Citera
2026-05-12, 08:53
  #486
Medlem
En fråga som ingen verkar kunna ge svar på. Om en arbetsgivare anlitar ett bolag som gör bakgrundskontroller (dvs arbetsgivaren/blivande arbetsgivaren ber INTE om belastningsregisterutdrag av den sökande), kan det bolaget få information om strafförelägganden (som alltså Åklagarmyndigheten och Polisen såklart har information om men inte någon domstol). Ni som menar att de kan få den informationen, hur går det till?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in