Citat:
Ursprungligen postat av
Roerlig
//
Jag menar ju att han här inte medvetet ändrar på något utan att han, liksom flera andra, har förvirrats av stämplad och korrigerad tid.
//
Nja, att SE skulle vara förvirrad här har jag svårt att tro. Det är väl helt uppenbart att han medvetet försöker senarelägga utstämplingstiden, och att han gör det för att styrka sin historia om att han är vid Götabanken när det smäller, och att han kommer fram till mordplatsen först efter att Palme har blivit skjuten. Det blir lättare att se det här om du läser intervjun jag länkade till, där Gunnar Wall försöker med samma sak.
Precis som SE så börjar Wall med att bortse från förstahandsuppgiften från Roland Bergström om att SE stämplade ut 23:19, och går i stället på andrahandsuppgiften från SE om att det var 23:20. Sedan lägger han till sekunder (precis som SE i ett förhör sedan påpekar att klockan bara visar minuter), och då har de baxat fram tiden från 23:19 till möjligen 23:20:59. Gunnar Wall gör alltså i princip samma sak här i intervjun som SE gjorde, även om han kanske inte riktigt törs ta det där sista lilla steget till 23:21 (som SE sedan får hjälp av åklagaren med att slå fast i hovrätten):
GW: Jag menar att Engström uppger en sak som skulle ge honom alibi om det stämmer… För om utstämplingstiden var mellan 23.20.00 och 23.20.59, då kan han inte ha utfört mordet.
KP: Ett mord som utförs 23.21… varför skulle han inte kunna utföra mordet även om man skulle ta hans tidsuppgifter för gott, det förstår jag inte. För att det är inte mer än 20-30 sekunder ner till brottsplatsen.
GW: Nej, men han stämplade ju ut innan han passerade receptionen. Och både han och väktaren i receptionen sa att de hade ett samtal. Då ska han alltså hinna med att stämpla ut, han ska gå till receptionen, han ska gå ut och sedan ska han hinna utföra mordet. Om han stämplade ut mellan 23.20.00 och 23.20.59 kan jag inte se att han hade någon tid att utföra mordet.
https://gunnarwall.wordpress.com/2020/06/12/ar-du-saker-pa-att-inte-engstrom-hade-alibi-krister-petersson/
Hur skulle du beskriva Gunnar Walls resonerande här? Skulle du säga att han försöker lägga fram det här med utstämplingstiden på ett sätt som skall göra det svårt för SE att hinna mörda Palme, eller skulle du förklara det med att även Gunnar Wall "har förvirrats av stämplad och korrigerad tid"?