Citat:
Ursprungligen postat av
Pellefanten2
Tjena monsterdiggare! Har läst inlägg från 2011 på ämnet och hittar inget svar som kan tillämpas 2024.
Ska till rätten, fick nekat strafföreläggande. Stämningen lyder "Hot mot tjänsteman" (typ yppade aggresivt ska skära upp dig etc, dö) på fyllan när jag avvisades i tumultet. Inget motstånd bara ord. Finns bevis så hävda oskyldig går ej, erkände även när togs in förhör. Är tyvärr rättskaffens man. Ej straffad tidigare, har white collar jobb samt inget annat i bagaget. Inga droger. One-time-thing. Bara dokumenterat problem med drickat i sjukvården.
Fråga: Antar det inte är klassat som grovt om det inte står så i själva stämningen då, eller är det ett allmänt begrepp och kan det "uppgraderas" under rättegången? Eftersom de nekat böter + villkorligt betyder det fängelse per automatik kommer åklagare vilja yrka på? Eller samhällstjänst, skyddstillsyn osv. Vad kommer dömas ut rimligen tror erfarna? 1 månad? 1 år...? Vill allt annat än fängelse och tar mig an vad de än kombinerar för påföljder som inte låser in mig. Står mitt kasst, men vad kan jag vänta mig?
Citat:
Ursprungligen postat av
Pellefanten2
Tack för snabbt svar! Två frågeställningar om än lite röriga:
Tänker straffskalan är ju 6 månader till 2 år på det brottet. Också ett sk artbrott. Vad säger det bara blir 1 månad i mitt exempel? Omvandlas resten till böter/samhällstjänst osv osv då? Man undrar vad krävs för att få 1-2 år isf, vad skulle vara värre än säga man ska ta livet av någon inom snut/vakt. Är det kontext "full och dum på krog" VS "systematiskt spamma någons mail 100ggr med samma sak" då eller?
Om fängelse: pratar vi öppen anstalt eller skickar dem mig till Klass 2 för de tycker jag är (dödshot + alkoholist) trots kort fängelse? Var går gränsen, och är mitt fall i fara hamna på en klass 2 ändå om åklagare verkligen vill sätta mig där? Har jag gnagande känsla allt detta ståhej med rättegång osv bara för 1 månad och en dask på röv, känns som man kan få mer av det jag läst överallt speciellt nu när det skärpts senaste åren. Svårt säga i individuella fall men ni förstår.. Tack på förhand!
Svårt att bedöma en påföljd utan att veta vad som sas, det bör vara angivet i stämningsansökan. Du lär inte få fängelse för att ha uttalat att du ska döda en ordningsvakt, vanligast är dagsböter i en sån situation. Har beskrivningen varit mer ingående eller om man har varit hot full på annat vis kan straffvärdet komma upp i 1 månads fängelse men har du inget i bagaget sedan tidigare blir det villkorlig dom kombinerat med dagsböter/samhällstjänst.
Nej utifrån beskrivningen kan det inte klassas som grovt, hade åklagaren gjort bedömningen att det skulle ses som grovt brott hade denne angett det i stämningsansökan. Domstolen är dock inte bunden av rubriceringen och kan själv välja att döma för grovt brott ändå. För grovt brott krävs normalt att det kombineras med allvarligt våld, att man anspelar på ett våldskapital (ex. anger att man tillhör viss kriminell gruppering), eller att man använder ett vapen.
Hot mot tjänsteman är visserligen ett artbrott men straffskalan är böter eller fängelse i högst två år. Vid grovt brott börjar straffskalan vid 1 års fängelse, för att komma upp i 2 krävs alltså väldigt allvarliga hot. Bedömningen sker utifrån hur det framstår för den hotade, är det ett fyllo på krogen som vräker ur sig något i samband med en avvisning så tas det normalt inte på lika stort allvar som om ett gäng med kriminella omringar en och ingående berättar vad de kommer att göra.
Nej du kommer inte att få spendera tid i fängelse om du har beskrivit situationen på ett rimligt vis.