Citat:
Ursprungligen postat av
godboy
Fick mitt senaste paket ifrån TEMU igår (söndags). Jag är nöjd med allt som jag beställde, duschhandtag, ficklampor, reflexer, nya öronmuffar till mina musikhörlurar plus lite annat. Ser ju fortfarande beställningar från TEMU lite som en chansning, men jag har faktiskt varit nöjd med allt förutom två handtag som jag beställde i min första beställning, men dessa kom till användning inom ett annat område än det från börja tänkta.
Jag kommer säkerligen beställa ytterligare "ett lass" från TEMU igen.
Vad kul att du alltid är nöjd med dina varor. Hur lång tid tog din leverans? Förpackar de fortfarande dåligt dvs i en plastpåse?
Vad var det för reflex du köpte?
Citat:
Ursprungligen postat av
godboy
Ja, det är lite kul att kunna prata om TEMU på ett sunt sätt och resonera lite generellt om olika produkter.

Har en kompis som köper en del därifrån med och han har alltid varit nöjd.
Kläder:
Jo, kläder är alltid en chansning via postorder. Jag har väl aldrig köpt kläder den vägen, morsan köpte väl lite när jag var liten på 70-80 talet. Frugan har någon gång beställt något med det var länge sedan och kvaliteten är verkligen varierande. Så ingen av oss köper kläder den vägen nu för tiden.
Elartiklar:
När det gäller elgrejer så hade jag varit försiktig. Något som går på batteri hade jag nog inte varit så orolig över. Egentligen samma med USB försörjd ljusslinga.
Jag hade kanske inte använt "klunsen" (adaptern) man sätter i stickkontakten utan tagit en annan som jag redan har, för det är ju den som nog kan vara värsta boven om den är felaktigt gjord. Men viss försiktighet med elprylar är nog inte helt fel. Det är nog inte fel att vara i samma rum i någon timme som de används i eller lyser i innan man lämnar dem,
man kan ju också känna på både stickkontaktklunsen och ljusslingan / produkten om den blir varm - blir den det så hade jag nog inte använt den. Men även här kan man ju ha med sig att de ljusslingor, vattenkokare och allsköns andra elprylar som säljs på Åhlens, Biltema, Jula, ICA, COOP osv också är från den delen av världen och givetvis är inte varje enskilt exemplar kontrollerat och de saker som eventuellt gått genom någon godkännandeprocess kan det sen fuskas med. Så man bör alltid ha lite koll på elprylar när man kopplar in dem i början. Sen med tiden kan ju givetvis sladdbrott och sånt uppstå vid hantering.
Hårklämmor, Tofsar, Smink:
Ja, där köper man ju vad man vill ha. Finns ju ingen anledning att köpa sånt som man ändå inte kommer använda. Frugan har inte använt alla jag köpt än säger hon, men men hon tycker de är exakt lika bra som vilken butiksköpt klämma som helst.
När det gäller Tofsar så har hon tidigare handlat på Rapunzel i deras butik och även på Carl M Lund. Men där blir det helt andra pengar. Men det hon själv köpt via TEMU har hittills varit helt okej och har väl köpt det på vinst och förlust. När vi var på Dollarstore för ett tag sen så hade de löstofsar där med men det var rena skräpet och antagligen mer för barn.
Smink skulle hon aldrig våga köpa från TEMU, det behöver ju inte vara "farligt" men det finns ju tjejer som reagerat med utslag och rodnad på "dåligt" smink, även om det inte behöver komma just via TEMU. Men hon använder sina invanda märken.
Verktyg:
Nu köper jag verkligen inte jättemycket verktyg, men det händer att jag kanske vill ha något någon gång och då kan jag absolut köpa genom TEMU då jag inte behöver dem för mer än i hemmet.
Priserna:
Jag tycker mig dock löpande se att det smyger upp i pris på en del saker, och ska jag fortsätta handla där så ska det vara billigt, mycket billigt.
Ja just laddare är vad det varnas för på nätet, det hade jag inte heller köpt. Men jag tänker att min mobil kom med en laddare och allt är gjort i Kina. Kan man lita på den egentligen, hittills inga problem. Det är mest en retorisk fråga därför att ingen vet.
Men du skriver mycket som är tänkvärt och jag ska ta till mig att övervaka slingorna de första dagarna och känna efter om de blir heta. Morsan min har i dagarna klagat på kvalitén på vanliga kaffebryggare, att hennes senaste gav ifrån sig elstötar så hon har ingen längre. Hon har kallt hemma och vill inte ens ha en liten uppvärmare från clas ohlson som present, de hade ett par bränder de senaste åren i sitt hyreshus, ena var pga matlagning.
Jag har en 2 år gammal ljusslinga från svensk butik som går på batteri, funkar problemfritt, är CE märkt (?) och det står made in china. En grej jag läste på nätet är att CE från Kina kan betyda "China Export".
Priser: ja två utav julsakerna kostade 150 resp 210 kr så det var inte billigt, men unikt. Jag hade varor i kundkorgen i flera dagar och det måste ha varit någon ny affärsidé att höja priserna på dem? haha För varje dag så blev det dyrare och dyrare.
Citat:
Ursprungligen postat av
godboy
Fattar inte heller exakt hur det fungerar, men jag gissar så här;
- Du beställer via temu.com och det går en "signal" till säljarna, som i sin tur sänder varorna till ett samordningscenter inom mycket snabb tid som då packar din order och skickar den. Alternativt finns ett eller flera större centrallager där det mesta sänds ifrån. TEMU.s logistikcenter måste vara grymt bra fungerande. Skulle vara lite kul att veta hur det faktiskt funkar.
Jag skulle säga att du kan nog beställa vilken som av alla hårklämmor, de är sannolikt bra allihop. De jag möjligen hade skippat hade varit de med mer "udda utförande" om du fattar vad jag menar

Men å andra sidan tror jag ingen av klämmorna är sämre än någon av motsvarande variant som säljs här till femdubbla priset. Så du kan nog beställa precis vilka du vill och bli lika nöjd med de som säljs på Glitter, H&M, Rusta, Dollarstore m fl.
Man har som du säkert vet ett antal timmar på sig att lägga till varor (en utav bra funktionerna med Temu) så jag tänkte om och lade till lite småklämmor med. Men jag kunde se skillnad på Temu klämmor och de svenska. Det var en liten detalj på de flesta som jag störde mig på på de från Temu.
Ja Temu är extremt duktiga på att hantera ordrar med de volymer de har. Jag vet inte hur många säljare de har men det är extremt många produkter, annonser. Och olika säljare som säljer samma varor, på något sätt är det väldigt bra organiserat och jag har aldrig fått fel vara. I så fall tror jag mer på att de har alla lager nära varandra. För det skulle ta tid och pengar för säljarna att skicka iväg allt varje dag in till Temu där det packas, och väldigt krångligt tror jag. Det lär ju också jobba många med paketering eftersom själva packandet går fort.