Citat:
Ursprungligen postat av
SamDumpty
När man torkar av fläckar så börjar det pipa. Ojämn värme När man tex lyfter upp stekjärnet för at vända pannkakor så piper det eller värmen stängs av. Knappjävlarna reagerar inte. Glaset tar lätt skada.
Så.mycket lättare med de gamla hederliga spisarna. All utveckling är inte till det bättre.
Pipet medan man torkar kan ju inte handla om mer än några enstaka sekunder. Och skulle du vara långsammare än en sköldpadda på att vända pannkakor så går det fortare att få pannan varm igen än om du hade haft en gasspis. Även om plattan stänger av sig. Induktion är snabba grejer.
Visst tar glaset skada om man är lite brysk med det, men å andra sidan gör kanske några repor på en matlagningsyta så mycket? Din diskbänk är knappast repfri heller.
Ojämn värme på induktionshällar kan oftast härledas till ojämna kokkärl. Har du platta kokkärl räcker det att vrida på pannan under tillagning, men det behöver du göra även om du har en gasbrännare, för gasflödet är inte perfekt ur alla dysor heller.
Knappar som inte reagerar har jag haft väldigt få problem med sedan jag köpte min första glashäll (ej induktion) för 25 år sedan. Irriterande när det händer, men sällan något större problem.
__
Vad gäller diskhoar så är allt annat än en stor, djup diskho med generös sil och kanter med radie idiotiskt. En plåt ska gå ner i diskhon, annars får det vara. Det sämsta val man kan göra är att ha en diskho som är för liten, och sedan en till som är ännu mindre. Skaffa en jäkla diskbalja om ni inte vill fylla upp hela med vatten.