Citat:
Ursprungligen postat av
Belowmepls
Till alla muppar i tråden.
Som en man i USA är life expectancy ca 75 år.
De har dubbelt så hög spädbarnsdöd jämfört med Sverige.
De tar typ 75+ vaccin som barn medan Sveriges barn tar(11?)
De tillåter massor av skadliga kemikalier och metoder inom livsmedelsindustrin som inte tillåts här.
Det finns säkert flera punkter (typ miljölagar)
RFK jr har, vad jag har hört från olika podcasts och intervjuer, aldrig sagt att detta beror på vaccin, men att det kan vara en faktor. Att vaccin aldrig har testats för säkerhet mot placebo i RCT är liksom under all kritik (det gäller förvisso för Sverige också, förvisso i lägre utsträckning) Vaccin testas inte mot placebo.
Varför vi lever längre kanske har med vaccin att göra. Det kanske är så att big pharma bara är missförstådda och smutskastade. Men folk som sätter = mellan folks hälsa och dessa produkter ignorerar att förbättringarna i hälsa har sammanfallit med en revolution i tillgång till näringsrik mat, avlopp och rent vatten.
Läkemedelsindustrin har länge tagit åt sig äran för alla dessa förbättringar och försökt övertyga folk om att det därför följer att fler mediciner kommer göra oss ännu äldre och friskare.
Medicinteknik och nya metoder för olika ingrepp är också någonting som jag tror få har något emot.
Vi är nog på samma sida men det lät förskräckligt med "75+ vaccin som barn", så jag vill försöka räta ut det.
I Sverige är det frivilligt, men vi pratar 15 rekommenderade injektioner upp till 16 års ålder typ.
I USA är det frivilligt med, men vill man gå i allmän skola får man ta 14-17 stickningar, beroende på stat.
Ca 40-50% nöjer sig med dessa.
Resten tar även av egen vilja 15-25 ytterligare doser av
rekommenderade vaccin, och kommer således upp mot runt 30-40 stickningar.
Lägger man sedan till årlig influensa, som en 16åring skulle tagit 15 gånger, är vi uppe i max 55 låt säga.
Bara ca hälften tar denna dock.
Så det är inte så att alla små barn får 75 vaccineringar så fort de ploppar ut, nej.
Mina källor är CDC, vaccines.procon.org och folkhälsomyndigheten.
Med det sagt hoppas jag att RFK tar mer tag i mathälsan i USA och deras vidriga stora matjättar som förgiftar folket i landet och även runtom i världen. De jävlarna har ju tillochmed korrumperat den bästa chokladen i världen, Marabou.