Citat:
Ursprungligen postat av
knash
Innan du bli för upphetsad, lyssna på Vivek som var med på Cnn och fick frågan om puerto rico-skämtet.
Spoiler: Dubbla måttstockar
https://www.youtube.com/watch?v=zVBYPRukilI&t=62s&ab_channel=VivekRamaswam y
Spoiler alert: Down playing.
En väldigt bra sammanfattning av det miserabla rallyt som övertydligt visar försök till distraktion ang "skämtaren".
Hur republikanen inte ens kan säga att detta var rent skräp, snarare än att Puerto Rico eller för all del latinos är det, visar hur skevt Maga reagerar.
Vad han sysslar med är i nivå med att distrahera ett barn. Att vända fokus till nåt annat:
Titta! Lampa!
Han är precis likt Vance och hans miserabla. Vance är dubbelbottnad som en gisten gammal eka.
”Det kanske är ett dumt rasistiskt skämt, som du sa. Det kanske inte är det. Jag har inte sett det. Jag tänker inte kommentera detaljerna i skämtet.
Men jag tror att vi måste sluta bli så kränkta över varje liten sak."
För problemet kvarstår:
Hur de ska övertyga
latinos med detta avledningsförsök är deras huvudsakliga problem just nu. De kommer inte köpa svamlet som då Trumps groupies gör.
Varför inte snarare ta fullt ansvar (Trump-kampanjen som godkänt denna skit) och rätt ut säga att det var långt under bältet, ordagrant rent skräp.