Citat:
Ursprungligen postat av
grekkoz1
Temu är också kinesiska säljare huvudsakligen.
Det beror också helt på slutsumman utav vad du beställt som avgör om det kommer skattepålägg, och även vikten utav ditt kolli.
Nä, det där stämmer inte längre. Sedan flera ur nu har Sverige ett undantag från den EU-regel som säger att privatimport från länder utanför EU inte ska beskattas om värder understiger en viss summa (runt 750 kr, minns inte exakt). Nu momsas det från första kronan. Om det inte görs så är det en miss, men enligt min erfarenhet är de effektiva.
Det är det som är problemet med AliExpress. Jag kan gott betala moms och t.o.m. tull om det är tillämpligt, men jag vill inte betala den höga avgift de tar ut för besväret ett inkassera det två första avgifterna. Förut var det posten som gjorde en bra affär på det där, men nu vete sjutton om man inte betalar till tullen direkt. Går väl an om man köpt nåt för flera tusen, men att köpa en pryl för några dollar och sen åka på kanske det tiodubbla i avgifter funkar liksom inte.
Gillar också Temu bättre än AliExpress eftersom frakttiden är betydligt koratare. Och är det nåt fel på grejerna får man pengarna tillbaka utan problem. Ivf har det varit så för mig, kanske annorlunda om det är dyrare grejer. På Ali fick man sitta och käfta direkt med säljaren som slingrade sig. Ungefär som på Amazon marketplace.
Det tråkiga är väl som någon nämnt att AliExpress har en hel del märkesgrejer men Temu har nästan inga. Jag fotar och är rätt förtjust i en del Kinesiska objektiv. De finns på Ali, men inte på Temu.