Citat:
Ursprungligen postat av
S.W.I.M
Frågan är dock hur man egentligen kan likställa en MC-klubb med gängkriminaliteten? Rubriken får det att låta som att Jimmie har samröre med Foxtrot eller något annat stort kriminellt nätverk, när det egentligen handlar om några motorcykel-hangarounds. Det är så jävla fånigt, men jag antar att strategin är att försöka fånga någon att invända att MC-snubbarna "jue äer vita påugar".
Men det är skillnad, det är en fet skillnad. Våra inhemska s.k. "motorcykelgäng" är inte farligare än inlandsraggare, medan de kriminella gängen som vanligtvis avses när man hänvisar till "gängkriminaliteten" är mycket förhärdade och våldsamma kriminella som sprider sig och rekryterar bland unga. Det är inte ens äpplen och päron, det är äpplen och gamla torra russin som är bortglömda längst bak i skafferiet.
Hade vi bara haft MC-knuttarna kvar då hade vi varit i en så otroligt mycket mer lyckligt lottad situation. Alla vet det, inklusive idioten Baas. Men detta är bara det senaste i ett aldrig sinande drev.
Du har svalt någon mytbildning om att MC-gängen egentligen är snälla farbröder som bara blir våldsamma om de blir attackerade, och som inte alls är ett hot mot någon. Inte minst mot de kriminella blattegängen som tagit över den undre världen.
Följer man brottsutvecklingen är det uppenbart att MC-gängen är högst delaktiga i den grova kriminaliteten som sker, med sprängningar och skottlossningar. Kanske inte som utförare. Men de har ett samröre med grupperingarna det skrivs om i dessa sammanhang. Det finns inget motsatsförhållande mellan MC-gäng och förortsgäng, de samarbetar med varandra. I vissa fall är det till och med så att förortsgängen säljer droger som de köpt av MC-organisationer.
Det är inte svårt att hitta stöd för att Bandidos har varit delaktiga i dödliga konflikter på gatorna i närtid. Bl.a med Foxtrot som motståndare. Deras band till Dalen-nätverket är kända.
Nu har jag ingen koll på "Comanches", med de klassiska HA och Bandidos är i allra högsta grad väldigt kriminella internationella organisationer som sysslar med knarkhandel och begår mord. Om Comanches bara är Satudarah som bytt ryggmärke, så står det klart att de också är en internationell kriminell organisation som säljer knark. Dessa gäng är inte "vita paugar" längre heller för den delen, utan väldigt multikulturella. Föregångaren i Satudarah manifesterade till och med sin multikulturella profil genom att ha en svart och vit indian som logga, för att visa att hudfärg inte spelar någon roll i deras gäng.