Citat:
Ursprungligen postat av
ursprungligen
Tack för tipset om VHS-banden.
Jag tycker fönstren ser ut som det jag kallar "perspektivfönster" när jag zoomar in i bilden.
https://sv.wiktionary.org/wiki/perspektivf%C3%B6nster
Google lärde mig snabbt att öppningsmekanismen som syns i bilden tillhör "pivåfönster".
https://sv.wiktionary.org/wiki/piv%C3%A5f%C3%B6nster
Jag forskar vidare om de omoderna 30-talsfönsterna överlevde benvärmare, pastellfärger och axelvaddar.
Arbetarskyddsstyrelsen borde väl haft synpunkter på att handtaget svängde utåt och den som skulle stänga fönstret var tvungen att lägga magen på fönsterbrädan och sträcka sig långt utanför huset för att nå handtaget?
Rena rama "självmordsfönsterna" enligt mig.
Ja du kan var på rätt spår angående fönstren, lite svårt att helt utläsa från bilden, då den sannolikt är tagen på 1930-talet (eller nära inpå). Men intressant läsning om såväl perspektiv- som pivåfönster, nyheter för mig vad dessa kallades.
Exakt hur Arbetarskyddsstyrelsen såg på detta då, är lite svårt att veta, så klart. Men den som hänger sig utanför huset på dylikt vis svävar ju onekligen i viss fara? Känns snudd på lika farligt som franska balkonger. Ett obegripligt påfund. Som bäddat för att folk (vuxna som barn) ska trilla ut.
Minns att det var rätt svårt för några år sedan att få tag i bilder från hur Skandiahuset såg ut (främst invändigt) på åttiotalet. En gissning är ju att Centrum för Näringslivshistoria sitter inne på en hel del bilder; som skulle få det att vattnas både här och där. De lär ju sedan länge sitta på större delar av Skandias arkiv när det kommer till interna publikationer, bilder, ritningar, med mera. Tyvärr kostar det rätt mycket att anlita dem. Men att få botanisera där skulle nog lösa många knutar. Även om det mesta (även där) är brus.