Citat:
Ursprungligen postat av
HomoDeus
Clownen har allt att förlora på en debatt med Harris. Är inte alls så säker på att han ställer upp. Att riskera att hans följare ser hur kass och vek bedragaren egentligen är vore dumt. Gissar att tomten bangar ur.
Åsikter som dessa är naturligtvis bara möjliga innan man sett en enda debatt med Kamala. Hon är okänd för dig och din hjärna jobbar positivt så "hon måste vara bra". Det gäller bara så länge hon är tyst. Och det är fördelen med debatter. Man tvingas tala.
Jag har sett tillräckligt med klipp med henne 2020-2024 för att veta att Trump krossar henne. Hon har verkligen inga svar på någon enda USA-akut fråga, hon är inte ens intresserad. Som Border Czar reste hon inte ens till gränsen.
De enda misstag Trump kan göra är att underkatta henne, vara för arrogant, se för gammal ut, diskutera annat än sakfrågor t.ex hennes kön eller föräldrar. Allt det går bort och Trump är smart nog att fatta det.
För den som inte fattat är Trump extremt intelligent och kunnig om USA och vad amerikaner gillar. Kamala påminner mer om Hilary som förlorade, fjärmad från vanliga USA i någon slags elit-bubbla sedan hon var student.
Det finns 100-tals klipp på Kamala på youtube som ingen sett eftersom ingen bryr sig om VP, men som visar att hon är i princip väck. Här den första som kommer upp.
https://www.youtube.com/watch?v=0bSTqokjNEE&ab_channel=CBSNews