Citat:
Ursprungligen postat av
flashbackstasi
Kan delvis hålla med dig, men tycker vi kommer lite långt ifrån det jag främst ville diskutera..
Var tror du utvecklingen kommer landa om det klientel jag syftar på tar över ex.vis CCW?
CCW var ju ämnat att bli en familjefest under en vecka, där entusiaster kunde träffas och kul tillsammans. Det är heller inget krav att man måste äga en USA bil. Det är aktiviteter för olika typer av fordon.
Öven om ni nämner de äldre raggarna nedsättande med ord som gamla gubbar mm så finns även yngre som jag lärt känna på CCW som inte heller tänker åka dit igen.
Nu hade vi vårt äldsta barnbarn med, hon är 12. Hon undrade ju (självklart) vad det var som hände när dessa ickeentusiaster dunkade knytnävarna i plåten till 22000 W musikanläggning...
Visst du har rätt i att cruisingen är på allmän plats, men eftersom detta evenemang är i Rättvik borde man knappt inneha IQ runt 60-65 för att inse att de inte passar in i denna form av event, eller hur?
De har egentligen inget bilintresse heller och ni som kallar dessa "raggare" har ju i ärlighetens namn precis noll koll.
En riktig raggare slår varken sönder bilen, den är helig och har alltid varit det.
En riktig raggare har respekt. Han kan vrida på sin 30W stereo på kvällen men aldrig starta upp 22000 W klockan 02.34 då folk likt den knegare han är ska upp och jobba nästa dag.
Vill detta klientel leva det liv de valt, mer likt "outlaws" så kan de anordna det någon annans stans och inte komma och terrorisera ett trevligt familje event.
Fattar inte att det ska vara så djävla svårt att fatta ??
Jag håller med dig, det blir självklart en konflikt. Det vittnar ju inte minst den här tråden om.
Problemet har ju sin grund i att det är två intressen som krockar. I ena hörnet "motorburen ungdom" som lever ut och fokuserar på den delen som handlar om att festa och leva om.
Och i andra änden dom som är mer inne på fordonet i sig.
Jag har full förståelse för att den som är där för att titta på bilar och mest stå och prata om dom stör sig.
Inga konstigheter alls. Det skulle jag också gjort.
Det jag vänder mig emot som jag tycker är problemet är när man börjar definiera vad som är "raggare" och vilka som har rätt att vistas i Rättvik.
Det är egentligen ointressant för huvudfrågan men jag anser att ungarna som festar på det vis vi såg i filmerna jag länkade är minst lika mycket om inte mer raggare än övriga.
Dom som i huvudsak är där för att titta på och diskutera bilarna skulle jag snarare kalla veteranbilsintresserade eller kort och gott bilintresserade.
Men det är som sagt ointressant min huvudpoäng är att dom har sin fulla rätt att åka till Rättvik och vistas på allmäna platser och ägna sig åt det dom gillar och det är en kultur eller ett intresse som också har rätt att existera.
Hur man löser det här så båda grupper kan samsas i Rättvik har jag inte tänkt så mycket runt. Personligen tycker jag båda grupper kan existera sida vid sida, att titta på pilsnerbilar och se glada ungar som lever om ger mig nästan mer än att titta på finbilar.
Men har man problem är min poäng att det måste lösas från polisiärt håll och från arrangörens sida och att inte den ena gruppen har rätt att bestämma över den andra. Så som det lät inledningsvis.
Som någon skrev tidigare i tråden finns det inga folkparker kvar och alla har inte lust att åka till Visby eller Stureplan för att festa. Och då har några hittat och blåst liv i den här grejen.
Nu är jag för gammal för att delta fullt ut själv men så fort tillfälle ges växlar jag mer än gärna några ord eller delar en öl med det folket. Går man in med rätt attityd är gensvaret alltid 100% glädje.
På det stora hela är det ju inga monster. Det är I regel trevliga vettiga hårt arbetande ungdomar som hittat och kör sin grej och samhället bör ge dom sin plats och sitt utrymme. Det finns avsevärt större problem och värre bråkstakar än det här som är mer akut att ta hand om.
Men det är upp till dom styrande att lösa och inget allmänheten ska ta sig rätten att lösa genom att hävda att vissa inte har rätt att vara på allmänna platser.
Citat:
Ursprungligen postat av
Lillred
Inte du heller

Det är ett rätt välkänt faktum att det begärs över 200K för buckelpråmarna
https://www.blocket.se/annons/1401075992
Jo jag vet, jag skrev ju det själv tidigare i tråden som svar på raggarkingens påstående att man inte får åka volvo eller gammel merca i Rättvik.
Citat:
Ursprungligen postat av
rotebro-conny
Förstår du inte själv hur snett du hamnat om insteget för en bil för att få kalla sig för raggare startar på 200.000:- ?
Men jag blev uppriktigt förvånad över att man får nästan dubbelt så mycket betalt för en där man sänkt karossen och monterat ny luftfjädring jämfört med en original impala av samma årsmodell som var det jag länkade till.
Men som sagt jag tycker inte det definierar en raggare eller spelar någon roll om fordonet kostar 15, 150 eller 320 tusen.
Raggare är en subgrupp där bilen bara utgör en del. Enbart bilen i sig definierar inte en raggare. I så fall skulle Per Gessle och en stor del av topparna i Svenskt näringsliv som köpt på sig äldre USA bilar vara raggare och det inser väl dom flesta att så inte är fallet. Och därav blir det naturligt att en artonåring blir mer raggare även om han åker "böttad" 740.
Det är i alla fall min åsikt och den kommer jag hålla fast vid även om jag drar mig ur den här diskussionen nu.