Citat:
Ursprungligen postat av
Bimbodeluxe
Fast de flesta som nyttjar tex cannabis har inga problem att sköta sina åtaganden.
Det intressanta är att precis alla jag talat med som argumenterat att den å den röker bara ibland och han sköter jobb, å han har familj, å han är framgångsrik etc etc.
Jag kontrar alltid då att om hen inte slutar så kommer det med tiden att skita sig. Svar brukar då bli... nääää, det kommer gå bra för honom.
Det går 1.. 2 år och så har det skitit sig för alla dessa. Jag påpekar då att jag hade rätt. Detta har upprepat sig flera gånger för mig i olika bekantskaper.
Det du säger fungerar inte i längden.
Av någon anledning så fungerar det att människor tar en starköl till maten på lördagen och vissa helger så bjuder man över en god vän på en whiskey. Dessa människor kan vara fullt fungerande under ett helt liv och leva på det här viset utan någon negativ effekt.
Slutsats: Knarket måste bort.