Citat:
Ursprungligen postat av
hjorten16
Fast det är just arbetad tid facket och KA skall reglera till arbetarens fördel, finns partier som vill införa 6 timmars arbetsdag.
En arbetare ska inte tvingas jobba flera helger i rad bara för att arbetsgivaren inte klarar av o hålla rätt antal anställda. Dom flesta arbetare behöver inte jobba ens heltid för att klara av ett bra liv, bli beordrad att jobba mer är ett straff från en inkompetent ledning.
Denna jämförelse är mycket bra mot tesla anställda som saknar KA, vi varken ser eller hör att tesla anställda utsätts för likande press/tvång från företaget.
Börjar visa sig att KA handlar om att ta bort arbetarens fria vilja. Eller som Musk själv berättar om facken:
Fackföreningar skapar en klyfta mellan arbetarna på fabriksgolvet och ledningen. Det säger Elon Musk i en intervju med CNBC.
– Jag gillar inte något som skapar en sorts herrar och bönder-situation, säger han till kanalen.
Han menar att facken skapar grupperingar. Något som i dagsläget inte existerar på Tesla
Förstår inte problemet med Jenny o Hedvig
Varför lämnar dom inte den hemska arbetsgivaren???
Om dom är så missnöjda
Börja bara på ett annat företag , lär ju finnas gott om jobb där uppe , och samtidigt se till att välja en arbetsplats utan kollektivavtal
Bättre betalt och jobba mindre gäller ju på företag utan KA
Dom kommer ju att få det bättre då och slippa gnälla i AB
Kan ingen informera dessa okunniga ungdomar vad som är bäst