Citat:
Ursprungligen postat av
Aretha
Herregud människa.
Putin har invaderat ett grannland och utplånar hela städer med bomber och artilleri, och nyttiga idioter i väst lyckas skruva det till att det är västs fel.
Det är Bill Gates och Faucci och Blackrock och Clinton och Victoria Newland och NWO och antivaxx och fan och hans moster men det är aldrig Putin, nej minsann han är en god och rationell ledare.
Och Ukraina är nazistiskt, de hade minsann högerextrema element i nåt förband i armén, men Ryssland med Alexander Dugins febriga fantasier om ett genommilitariserat
Russkij Mir där alla medborgare är en kugge i det nyfascistiska maskineriet, det är bara sunt. De har i alla fall inte bibliotekstransor som vi har i väst! Då kan man se mellan fingrarna om det utplånas nåt dussin städer i Ukraina!

städer i fronten blir utplånade, ja, det är en effekt av bomber och granater.
städer som är evakuerade, de som finns kvar är de som är pro-ryska och har vägrat evakuering.
såklart det är väst-fel då de planerat och betalat för. de hade kunnat förhindra detta, men valde att inte göra det utan eskalera och ignorera.
dugin är en "filosof" på högerkanten, han har inget med putin att göra, har aldrig haft, oavsett vad CNN och TV4 säger.