Citat:
Ursprungligen postat av
Reiwa
TS anser att svenska kvinnor bör offra sig själva och bli våldtagna av invandrare i massinvandringens namn. Det är så TS ställer sig till den frågan.
Tja, där ser man var de verkliga prioriteringarna ligger.
Denna "debatt" handlar för övrigt bara om uppmärksamhet på sociala medier. Inga kvinnor som svarat på frågan har någonsin befunnit sig i en farlig konfrontation med ett vilt rovdjur. Att det "känns" tryggare att stöta på en björn är alltså ett meningslöst påstående.
Som med det mesta som involverar kvinnor i sociala medier så är "debatten" framförallt ett sätt för kvinnor att värdesignalera, provocera och få uppmärksamhet. Att hata män är populärt, trendigt och politiskt korrekt. Vissa av kvinnorna har specificerat att "män" i frågan enbart skall förstås i bemärkelsen "vita män", vilket kanske ännu tydligare blottlägger frågans politiska undertoner.
Man kan för övrigt fråga sig hur dessa kvinnor ställer sig rent allmänt till att misstänkliggöra hela folkgrupper på basis av oföränderliga karaktäristika (t.ex. kön). Någonting säger mig att gränsen av någon anledning går vid just kön, och att liknande former av rädslor inför andra mer politiskt känsliga demografier är socialt förbjudet och oacceptabelt.