Flashback bygger pepparkakshus!
2024-05-13, 01:24
  #217
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Lifegoeson1
Allt är möjligt då ESC är korrupt

Absolut. Känner själv att det är ngt som inte riktigt stämmer med den här vinsten.
Citera
2024-05-13, 02:03
  #218
Medlem
Eponumoss avatar
Varför tilläts han lämna landet innan utredningen om våldet mot kvinnan är utrett?

Andra, betydligt större pop-stjärnor, har de ju tagit passen från så de inte kan sticka iväg.
Citera
2024-05-13, 04:32
  #219
Medlem
Franke88s avatar
Han blev avstäng för att han sagt att hon från Israel inte borde få vara där. Hela incidenten publicerades i detalj i polsk media.
Citera
2024-05-13, 05:06
  #220
Medlem
fluff995s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Franke88
Han blev avstäng för att han sagt att hon från Israel inte borde få vara där. Hela incidenten publicerades i detalj i polsk media.

Länk?
Citera
2024-05-13, 06:16
  #221
Medlem
AnonDiggers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Franke88
Han blev avstäng för att han sagt att hon från Israel inte borde få vara där. Hela incidenten publicerades i detalj i polsk media.
Ja, vad var det som hände egentligen? Jag har läst olika uppgifter, att den israeliska deltagaren skulle ha gjort narr av Kleins döda föräldrar osv, men Eurovision dementerar. Länk.
Citat:
We would like to make it clear that, contrary to some media reports and social media speculation, this incident did not involve any other performer or delegation member.
Citera
2024-05-13, 06:37
  #222
Citat:
Ursprungligen postat av Eponumos
Varför tilläts han lämna landet innan utredningen om våldet mot kvinnan är utrett?

Andra, betydligt större pop-stjärnor, har de ju tagit passen från så de inte kan sticka iväg.

Han hotade och slog kameran ur hennes händer, det är väl olaga hot och ringa misshandel varför det lämnats till åklagare, men du är korkad om du tror att brott av den straffskalan tvingar den misstänkta stanna kvar i landet fram till rättegång! Julian Assange var misstänkt för våldtäkt och Asap Rocky för grov misshandel, lite skillnad.
Citera
2024-05-13, 06:39
  #223
Citat:
Ursprungligen postat av AnonDigger
Ja, vad var det som hände egentligen? Jag har läst olika uppgifter, att den israeliska deltagaren skulle ha gjort narr av Kleins döda föräldrar osv, men Eurovision dementerar. Länk.

Men vad fan, hört det på TikTok eller? 🤦‍♀️
Herregud. Självklart blir man diskad om man är aggressiv mot personalen backstage, det har varit en självklarhet i alla tider. Självklart anmäls att hota och attackera fysiskt så hennes kamera går sönder till polisen och det har nu polisen lämnat till åklagare då det finns bevis och vittnen. Bara lägg ner, jävla troll.
Citera
2024-05-13, 07:34
  #224
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Eponumos
Varför tilläts han lämna landet innan utredningen om våldet mot kvinnan är utrett?

Andra, betydligt större pop-stjärnor, har de ju tagit passen från så de inte kan sticka iväg.
För att Nederländerna, där den misstänkte har medborgarskap och starka band till, har utlämningsavtal med Sverige. Åklagaren bedömde att denne hade allt som behövs i nuläget och det går att få tillbaka personen till Sverige vid behov genom en europeisk arresteringsorder och den ordningen. Genom en utredningsorder så kan även myndigheterna i Nederländerna hjälpa till ifall ytterligare förhör skulle behövas. På det stora hela så finns helt enkelt avtal på plats som gör att svenskt rättsväsende kan förvänta sig både Nederländernas fulla medverkan och medhjälp i utredningen och eventuella åtal.

https://www.aklagare.se/om-oss/aklagarverksamheten/internationell-aklagarverksamhet/europeisk-arresteringsorder/

https://www.aklagare.se/om-oss/aklagarverksamheten/internationell-aklagarverksamhet/overlamnande-fran-annat-eu-land/

https://www.aklagare.se/om-oss/aklagarverksamheten/internationell-aklagarverksamhet/europeisk-utredningsorder/

Den ”större pop-stjärnan” sågs som en flyktrisk till ett land som skulle försvåra och eventuellt rent av vägra medverka i den svenska utredningen. Sverige och USA har inget motsvarande avtal som det som finns mellan Sverige och Nederländerna, samt att statschefen, tillika regeringschefen, i USA dundrat fram att utredningen i fråga bara är trams och politiskt motiverad och allmänt krävt att den läggs ned istället. Det kan därför ses som väldigt liten chans att USA skulle medverka och att den då misstänkte gärningspersonen därför skulle lämna Sverige och därefter skulle utredningen inte kunna gå vidare. Vilket är ett skolboksexempel på när häktning kan vara rimligt. Utifrån vad jag skrivit i tidigare stycken och sedan länkat till information från åklagarmyndighetens hemsida om så är detta två helt olika situationer och två helt olika risker.

En nederländare som reser till Nederländerna efter att förhören är genomförda är helt enkelt inte samma risk som en medborgare i usa drar tillbaka till usa och den regering som dundrat på hur denna utredning är politiskt motiverad och orättvis och krävt att den ska kvävas i sin linda. De oberoende förutsättningarna är helt olika.
Citera
2024-05-13, 07:49
  #225
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av vinland
Du har liksom många andra här inte ens läst på om bakgrunden.
1: Kvinnlig fotograf bröt mot ö-k att INTE filma i Greenroom, vilket sanktionerats/reglerats av EBU innan.
2: Joost gav flera tecken på att han inte ville bli filmad, position i Greenroom. Detta negligerades helt.
3: Därefter ska Josst ha gjort ett tecken eller utfall men inget mer, där kvinnan anmäler honom till EBU.
4: Kvinnan vägrar att delta i förhandling och backas av EBU som tar beslut innan ens polis fått ärendet.

Du har alltså 2 personer som orsakat detta, kvinnan som startade detta samt Joost reaktion.
Medierna på plats har skriftliga avtal exakt vad som gäller, här bröt kvinnan mot avtalet.

Men för dig spelar det ingen roll, du anser att Joost är skyldig. Läs på om häxprocesserna på medeltiden, en slående likhet här fast man ändrat lite i bestraffningarna.

Edit: I Malmö hade man i säkehetssyfte även uppmonterade CCTV som täckte gräns backstage/Greenroom i händelse av att någon skulle försöka storma scenen under sändningen. Varför har då inte Hollands ombud få tagit del av det inspelade materialet inför beslutet från EBU ???

Citat:
Ursprungligen postat av hjorten16
Har du något stöd eller länk för att ESC inte fick filma under vägen till greeroom? jag tror inte det fanns något sådan beslut. Det var Joost som inte ville bil filmad, han gjorde då en hotfull rörelse mot kvinnan, och detta kan inte accepteras någonstans på en arbetsplats i sverige.

Citat:
Ursprungligen postat av henriko
ö-k? Överenskommelse antar jag?

Varifrån kommer dessa uppgifter?

Detta är enligt Aftonbladet vad Nederländska tv kanalens representant säger:
I ett nytt uttalande från nederländska public service-kanalen Avrotros ger man sin bild av vad som hänt och skriver att det inträffade efter torsdagens semifinalsändning:
”Trots tydliga överenskommelser blev Joost filmad när han precis hade gått av scenen och skyndade sig till greenroom”, skriver tv-kanalen i ett uttalande.
– När Joost klev av scenen väntade en fotograf, han bad henne upprepade gånger att inte filma honom, men hon fortsatte. Då gjorde han en hotfull rörelse mot kameran, utan att faktiskt röra henne, säger Taco Zimmerman, direktör för nederländska tv-bolaget Avrotros, när han möter pressen utanför den nederländska delegationens hotell.
https://www.aftonbladet.se/nojesbladet/melodifestivalen/a/EyWbl2/nederlandska-tv-kanalen-joost-rorde-inte-fotografen

Han hävdar att det finns en överenskommelse att inte filma mellan scen och greenroom. Det är så jag tolkar uttalandet. Detta ska ska sedan vägas mot vad som faktiskt skedde i mötet mellan artist och fotograf/kameraperson. Och att våra lagar i Sverige sällan tillåter att det är ett frikort. Avtalet är ett skäl för Nederländerna att klaga på produktionen och kräva rättelse och ersättning, beroende på vad som står.

Att det ens gått så här långt visar enligt mig på att mötet var något värre än att artisten sa ”Fuck off and leave me alone” och kanske kombinerade detta med att ge henne långfingret.
Citera
2024-05-13, 08:15
  #226
Medlem
Är han på riktigt?
https://twitter.com/eurovanya/status/1734260226835259665
Citera
2024-05-13, 09:31
  #227
Medlem
Så vitt jag kan se så fick inte Israel (323 poäng) flest poäng av folket utan det var Kroatien (337 poäng) så kan alla bara lägga ner snacket om att Israel skulle vunnit. För i såna fall är det ju Kroatien som skulle vunnit
Citera
2024-05-13, 10:16
  #228
Medlem
vinlands avatar
Bilden börjar klarna lite:

Avrotros/Joost hade ett avtal med EBU, ingen filmning i Greenroom vid rödmarkerad gräns.
Under produktionens gång är det "någon" som flyttar på denna gräns vilket verkar vara ett rött band.
Joost/Avrotros hade redan vid starten i Malmö, problem med avtalet med EBU, citiat från Joost:

Citat:
Jag har alltid haft kontroll. Och det var det första jag tappade när jag kom till Malmö
(‘Ik heb altijd de controle gehad. En dat was het eerste dat ik kwijtraakte toen ik in Malmö aankwam)


EBU har haft semi 1 och 2 på nätet, dessa togs bort kort efter nyheten att Joost blivit diskad. Folk på Reddit har suttit och analyserat dessa inspelningar, där just det röda bandet "farit runt". Vi vet fortfarande inte vad som egentilgen hände mellan Joost och kvinnan, mer än att Joost flera ggr sagt åt kvinnan att sluta, vilket inte skedde.

Att kvinnan sen polisanmäler Joost bör vi se på annat sätt, dessa kameror är rejält dyra, om den nu for i backen behöver kvinnan då friskriva sig själv från den skadekostnad som blir för kameran i fråga, vilket bör vara ägd av produktionsbolaget, det handlar alltså om ett försäkringsärende här. Naturligtvis går kvinnan under jorden under denna utredning, hon vet mycket väl att hon startade en konflikt vilket kan få f-bolagets jurister att starta en regresstalan mot kvinnan i fråga om skadekostnaden för kameran.

Vi vet inte heller än om kvinnan tillhörde produktionsbolaget, eller var en ackrediterad fotograf för ett annat mediahus typ tidningsmedia, fotografer från tidningsmedia är allmänt mer aggressiva gällande gränsdragningar och har ingen producentstyrning från OB-bussen.

Att artister har avtal i vad som får filmas, gränser etc, är standard och inget nytt, här är det uppenbart att det var stora problem i Malmö med dessa gränsdragningar som sen kulminerade med Joost. Helt klart är att EBU här varit medvetna om dessa problem och i något tafatt försök att rädda sitt skinn, helt frankt diskade Joost. När nu Norges jury läckt lite hur dom jobbade kommer EBU:s fasad att spricka än mer än Joost fasad som artist.

Mastig länk till Reddit: https://www.reddit.com/r/eurovision/comments/1cq8c6y/post_finale_backstage_footage_from_last_night/

På sätt och vis bra att detta hände, visar bara hur rutten Eurovisonsfestivalen har blivit genom åren.
__________________
Senast redigerad av vinland 2024-05-13 kl. 10:18.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in