2024-04-05, 08:22
  #253
Medlem
Vinccimans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ovetade
Helt korrekt. Försvagandet av journalistisk integritet ska vi inte ens snacka om, blir OT här.
Det är inte helt korrekt men att förstå omständigheter är överkurs för gäddor.
Hade Dumpen visat saker som inte är sant så blir straffet hårdare.
Citera
2024-04-05, 08:24
  #254
Medlem
moralhoras avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 640523
Detta rättsfall blir prejudicerande och på så sätt oerhört viktigt i en alltmer digital tidsålder.

Prejudikat skapas inte i den här typen av fall, så teoretiskt sett kan inte nästa hänvisa till detta eventuella domslut i ett nytt rättsfall. Däremot så kan en fällande dom få andra gäddor att våga driva ett rättsfall.

Som jag sa i den andra tråden - kostnaden och rädsla för Streisand-effekten är väl det som skyddat Dumpen hittills.
Citera
2024-04-05, 08:24
  #255
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Hor-Ulla
Han trodde väl det var ett barn han bestämt träff med? Kom han till platsen?

Vad är det då som skulle vara förtal?

#342 varken bestämde eller kom till någon träff. Sara och Patrik sökte upp honom vid hans bostad och lurade ut honom med att de hade kört på hans parkerade bil.

Även sanna uppgifter kan vara förtal beroende på spridning och allmänintresse.
Citera
2024-04-05, 08:28
  #256
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av bagge1
Men P och S har väl inte påstått att gäddorna är våldtäktsmän eller pedofiler, utan just gäddor? Tänker du dig att det är förtal att kalla någon för gädda? Det är säkert medvetet som de har använt det ordet, och inte pedofiler eller liknande.

Men vid konfrontationerna kör de ofta med "du är här för att våldta ett barn", de säger alltså uttryckligen att gäddan är våldtäktsman och pedofil.
Citera
2024-04-05, 08:30
  #257
Medlem
Det här kommer garanterat leda till en fällande dom. Bilderna som skickats över Snapchat kan lika gärna ha skickats från OVF Editor för och få det att se ut som en autentisk bild. Vidare så är också gäddan IT-forenisker, vilket i praktiken innebär att han också vet när tredjepartsapplikationer raderar data etc. Om det nu finns någon sådan på honom dvs.
Citera
2024-04-05, 08:30
  #258
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Vincciman
Det är inte helt korrekt men att förstå omständigheter är överkurs för gäddor.
Hade Dumpen visat saker som inte är sant så blir straffet hårdare.
Tack för att du kallar mig gädda. Det bygger verkligen trovärdighet.
Sanningshalten i det som publiceras är naturligtvis en faktor.
Citera
2024-04-05, 08:31
  #259
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av bagge1
Vem har blivit uthängd som en brottsling? De har blivit uthängda som gäddor, tillsammans med vad de själva har skrivit och bilder som de själva har tagit och skickat.

Att vid konfrontationen säga "du är här för att våldta ett barn" är helt klart att anklaga gäddan för något brottsligt.
Citera
2024-04-05, 08:32
  #260
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av eScapeGoat
Kanske det. Dessutom har väl 342 blivit av med jobbet och dessutom åtalats för dataintrång i samband med att han använde polisens kameror för att spana på sitt tilltänkta offer?

Nej, det var en annan gädda. 342 blev uppringd av Sara som berättade att hon backat på hans bil varpå han kommer ut från lägenheten och får en kamera i ansiktet. Han har inte bestämt en träff med fiskaren på förhand.
Citera
2024-04-05, 08:35
  #261
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Blandadajente
342
342 jobbar som polis.
Citera
2024-04-05, 08:41
  #262
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ldz2
Fast det saknar betydelse eftersom det förmodligen ändå faller under att peka ut någon som brottslig, de antyder ju ofta att personerna tidigare träffat barn (vilket sannolikt också stämmer), om inte annat pekas den uthängde ut som klandervärd i sitt levnadssätt alternativt att dumpen på annat sätt lämnar uppgift som är ägnad att utsätta denne för andras missaktning.

Det ska föreligga allmänintresse för att man som t.ex journalist ska avslöja någonting klandervärt, och det kan man säkert argumentera för att det gör i detta fall, men jag tror dumpen har gått för långt i förhållande till allmänintresse med tanke på hur pass grovt uthängningarna sker (åtminstone rent juridiskt).

Detta. Det är vad som är relevant rent juridiskt. Eftersom de uthängda inte är offentliga personer så går det heller inte att hävda att det är skäligt att lämna dessa uppgifter eftersom det precis som du säger inte kan anses råda ett tillräckligt stort allmännintresse.
Citera
2024-04-05, 08:50
  #263
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av 640523
Detta rättsfall blir prejudicerande och på så sätt oerhört viktigt i en alltmer digital tidsålder.

Fallet gäller självfallet inte bara anklagelser om pedofili utan kan appliceras på anklagelser om vad som helst inklusive publicering av personinformation och bilder.

Frias Dumpen är det fritt fram för saker vi nog inte vill ha.

Det som kan rädda Dumpen juridiskt är att de har ett utgivningsbevis och därmed har högre journalistisk rätt att publicera information än vad vanliga privatpersoner har. Nu tror jag dock inte att detta hjälper dem, de har klart gått över gränsen för förtal.
Citera
2024-04-05, 09:08
  #264
Medlem
Haubits77Bs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Al-Thar
Det som kan rädda Dumpen juridiskt är att de har ett utgivningsbevis och därmed har högre journalistisk rätt att publicera information än vad vanliga privatpersoner har. Nu tror jag dock inte att detta hjälper dem, de har klart gått över gränsen för förtal.

No shit Sherlock?
Så enligt ditt resonemang skulle Janne Josefsson alltså ha fällts för förtal när han hängde ut handlare som fuskade med köttfärsen. Eller?

Vet du hur svensk journalistik fungerar?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in