Citat:
Ursprungligen postat av
derfilo999
Är det inte JK som måste åtala i så fall?
JK är den enda allmänna åklagaren som kan åtala, men man kan fortfarande driva enskilt åtal mot tryckfrihetsbrott (RF 9:7).
Citat:
Ursprungligen postat av
Aramir2
Är faktiskt ganska märkligt att Dumpen inte blivit åtalat av det allmänna.
Finns inte mycket som leder till mer missaktning än att bli uthängd som sexualbrottsling mot barn.
Spridningen är dessutom stor.
Konsekvenserna för de uthängda har varit väldigt stora, förlorade jobb, förlorade familjer, 4st självmord kan kopplas till deras uthängningar.
Åklagarmyndigheten använder till och med vad Dumpen gör som exempel för när det kan vara påkallat med allmänt åtal.
Ja, jag instämmer helt i din bedömning. Jag har alltid tagit för givet att det aldrig skett för att ingen av de uthängda haft lust att bli en story i varje tidning, vilket det nog är hög risk för om man är målsägande i ett förtalsmål mot Dumpen. Anledningen till att jag tog det för givet är för att det i mina ögon, precis du skriver, är ett textbook case som borde hamna under allmänt åtal.
Att målsäganden driver enskilt åtal i det här fallet pekar dock på att JK inte velat åtala. Jag är väldigt nyfiken på vad resonemanget bakom det beslutet var.
Det finns förstås en möjlighet att målsäganden helt enkelt inte visste om att det kunde anmälas och därefter åtal drivas av JK, men det verkar osannolikt. Han har ju anlitat en advokatbyrå, och vet uppenbarligen om (eller har fått höra av advokaterna) att man kan driva ett enskilt åtal, så juridiskt kunnande saknas uppenbarligen inte.
Citat:
Ursprungligen postat av
HusvagnSvensson
Dumpen är grundlagsskydd media och i sådana fall kan inte aktivistiska och yttrandefrihetshatande åklagare härja lika fritt som när det gäller enskilda människor på nätet, pga jurysystemet.
Citat:
Ursprungligen postat av
Aramir2
Reglerna för åtal är ju dock samma, bara att det är JK som åtalar istället för åklagare.
Man kan jämföra med att JK tyckte att det var över gränsen för expressen att hänga ut Persbrandt för hans av hela Sverige kända knark/alkoholproblem.
Som Aramir2 säger så är anledningen att enbart JK får driva åtal i tryckfrihetsmål, så "vanliga" allmänna åklagare kan inte driva åtal hur mycket de än skulle vilja. Det har alltså inte med jurysystemet att göra.
Däremot är det nog svårare att få en fällande dom av en jury, eftersom de bara har att svara ja eller nej i skuldfrågan, och friande domar inte kan överklagas till hovrätten.
Citat:
Ursprungligen postat av
Jojje48
Frågan är, får man hänga ut brottslingar som blivit dömda själva i en domstol?
Jag vet inte vad du menar med att de blivit dömda "själva," men om de har blivit dömda i en domstol så får man i allmänhet inte hänga ut dem, om det skulle vara ägnat att utsätta dem för andras missaktning.