Citat:
Ursprungligen postat av
OrmurinLange
Att ordningsmakten är ett gäng kan jag hålla med om. Fast ni är också ett gäng
Nej. Ultrasgrupper och individuella fotbollssupportrar tillhör inte en enhetlig organisation. Det finns vissa gemensamma nämnare, men det gör inte denna brokiga skara utav supportrar till ett gäng.
Citat:
och enda anledningen att ni är sura på dessa är för att ni inte får vara med och förtrycka. Ni är helt enkelt inte högst upp i näringskedjan och det tycker ni är väldigt elakt och orättvist av dem.
Det finns lika många drivkrafter bakom supporterrörelsen som det finns supportrar. Det kan finnas de som vill förtrycka, precis som du säger, men det är långt ifrån en unison vilja.
Citat:
Kolla på ultras och huliganer liksom. Antifa och NMR folk, gängkriminella som klipper fingrarna av barndomsvänner.
Här bekräftar du delvis att det finns motstridande viljor inom supporterkulturen. Antifa och NMR kommer inte alls överens. De har olika syn på en rad saker och betraktar varandra som fiender. Även gängkriminella som klipper av folks fingrar har - av naturliga skäl - sin beskärda del utav fiender. Vissa kanske till och med är fotbollssupportrar vid sidan av. För övrigt är det få ultras och huliganer som har detta våldskapital. De flesta är vanliga människor, med nästan samma rädslor och prioriteringar som svenssons i sitt vardagliga liv.
Citat:
Att man som lite äldre inom rörelsen fortfarande är i förnekelse över hur det ser ut bland yngre, för att man minsann gjorde saker själv när man var ung.
Jag har själv varit med ett tag. Vad menar du att jag förnekar?
Citat:
Varför skulle någon vettig människa vilja vara en del av den rörelsen. Men det är ju det som tydligen är landets ansikte utåt för nationalsporten och hela idrottsrörelsen idag. Så vill folk ha det tydligen. Känner ni är tuffa nu svensson?
Allt är ju relativt. Det finns sammanhang där jag kan vara förhållandevis tuff, men också motsatsen finns. En sak som är säker är att jag har inte samma våldskapital som en polis. Det beror på att jag är en bättre människa.