Citat:
Ursprungligen postat av
Amberfly
Jag påstår inte att det alltid är så, eller att alla vittnen sysslar med detta. Men jag har emellanåt sett att vissa vittnen gärna kläcker ur sig då och då att folk ljuger och förvränger.
Jag har flera gånger sagt att en människa aldrig kan döma till 100% om en annan människa medvetet ljuger och förvränger. Jag har alltid försökt använda ord som "det stämmer inte", "det är osant", men när man för hundrade gången blir anklagad för att ljuga, så kan det brista.
"lögn" enligt mig är att "tala osanning medvetet", och det kan man som sagt inte veta till 100%, bara Gud kan veta detta. Men jag vet att man har i samhället börjat vattna ur betydelsen.
Citat:
Ursprungligen postat av
Amberfly
Kanske är det bara missförstånd i vissa fall. I andra fall kan man fråga vad som är lögn eller förvrängning, för att få korrekt information. Men man får inget svar på det. Så vissa verkar bara komma med anklagelser som de inte kan backa upp.
Har jag någonsin sagt att du ljuger eller förvränger? Det jag kan säga är att "det är en förvrängning" utan att mena att det är personen som förvränger det medvetet.
Citat:
Ursprungligen postat av
Amberfly
Men jag tror inte att allt negativt som skrivs om JV är lögner eller förvrängningar. Vissa saker uppfattar jag som fördomar istället, eller som saklig kritik. Även om vissa vittnen verkar uppfatta allt eller det mesta negativa som skrivs om JV som lögner och förvrängningar.
Som sagt, jag vet inte vad som är medvetna lögner och förvrängningar, men jag vet att det existerar en massa felaktiga fakta om Jehovas vittnens tro och felaktiga påståenden om Jv:s avsikter.
Jag är ganska säker på att vissa här på FB medvetet ljuger och förvränger, men jag kan som sagt inte döma någon för det, eftersom jag inte kan läsa hjärtan, bara Gud kan.
Citat:
Ursprungligen postat av
Amberfly
Har faktiskt ingen aning om varför de slutade vara aktiva här. Det ena vittnet som jag nämnde, det var ett döpt vittne som senare blev overksam. Så åtminstone där kan jag gissa att personen tappade intresset för allt som har med JV att göra. Inklusive diskutera på nätet. Men jag vet faktiskt inte.
Kan tro att JV håller sig borta från forum etc av huvudsakligen två skäl (antingen det ena eller båda):
1. De möter en del otrevliga människor etc, och vill slippa det negativa som skrivs.
Det stämmer, även på mig. Och då menar jag inte enbart f.d. Jv, utan kanske 99% av alla som skriver här har inget intresse av att tänka i nya banor och tänka positivt och uppbyggande.
Så det är absolut inget hälsosamt ställe för någon att befinna sig i, i alla fall i religionsforumet. Det är negativt och destruktivt där man tävlar i att nedvärdera och förnedra andra användare. Dom andra avdelningarna har jag ingen erfarenhet av.
Citat:
Ursprungligen postat av
Amberfly
2. De vill undvika sådant som kan uppfattas som andlig fara. Det kan tex hända att man stöter på uteslutna och avfällningar, eller avfällig propaganda/tankar.
Ja, fast det är samma sak, det är ohälsosamt, men man kan påverkas av det mer eller mindre från person till person.
Citat:
Ursprungligen postat av
Amberfly
Jag kräver inte det utav någon.
Ok, bra.
Citat:
Ursprungligen postat av
Amberfly
Jag har inga dåliga erfarenheter av besök från JV. Jag har pratat med dem när de har kommit förbi.
Problemet är nog sällan hur de beter sig, folk brukar tycka att JV är trevliga människor. Det handlar snarare om att folk gärna vill avstå från religiösa besök, skulle inte spela någon roll om det var JV eller andra som kom för att predika/missionera. Det är en helt annan sak.
Ok, men man/jag tycker att folk borde åtminstone vara medmänskliga mot sin nästa.
Citat:
Ursprungligen postat av
Amberfly
Jag tycker dock inte att man kan jämföra tex svenska kyrkan och Jehovas vittnen. Biskop och präst har vid enskild själavård och bikt absolut tystnadsplikt.
Ja, det var det jag sade.
Citat:
Ursprungligen postat av
Amberfly
Finns ett undantag, vad jag kan se:
”Om en person i bikt eller själavård talar om skadliga eller brottsliga handlingar och det finns risk för upprepning, behöver biskopen/prästen använda de möjligheter som finns för att få personen att ta ansvar för sina handlingar och upphöra det skadliga beteendet. Om det framkommer att ett brott planeras finns en skyldighet att varna den som hotas av brottet eller att kontakta polis, utan att röja identiteten på den som gett uppgifterna.”
Ok, "skyldighet" vad det nu innebär, skyldighet inför Gud antar jag, för det lär ju inte existera vittnen eller inspelningar av själavården och bikten.
Citat:
Ursprungligen postat av
Amberfly
Men eftersom svenska kyrkan har barn- och ungdomsverksamhet så gäller anmälningsskyldighet i övrigt.
Källa:
https://www.svenskakyrkan.se/anmalningsskyldighet-och-tystnadsplikt
Ja, det faller under lagen.
Citat:
Ursprungligen postat av
Amberfly
När det gäller Jehovas vittnen så handlar det inte bara om anmälningsskyldigheten.
Tycker du att man ska kräva anmälningsskyldigheten av Jehovas vittnen och andra religiösa samfund, och därmed även andra organisationer där det finns barn? Eller menar du att det enbart ska gälla Jehovas vittnen?
Citat:
Ursprungligen postat av
Amberfly
Det är ganska vanligt att folk tycker att JV skyddar pedofiler på grund av regeln som kräver två vittnen.
Fast detta är ett "missförstånd" för att uttrycka det milt.
För det första är det bibeln som ställer upp denna regel, Jehovas vittnen följer bibeln.
För det andra gäller det enbart hur man hanterar detta inom församlingen, om man därutöver vill polisanmäla så att polisen kanske hittar andra sätt att bevisa, så är det inget problem.
Så jag förstår inte vad problemet är, situationen är densamma med alla svenskar, men hos Jehovas vittnen kan det bli en bonus att personen som hamnar i fängelse dessutom blir utesluten, vad är problemet med det?
Det är i hanteringen av en uteslutning eller inte som bibeln tar upp om två vittnen:
"
Om din broder har gjort dig någon orätt, så gå och ställ honom till svars i enrum. Lyssnar han på dig har du vunnit tillbaka din broder. Men om han inte vill lyssna, ta då med dig en eller två till, för på två eller tre vittnesmål skall varje sak avgöras. " (Matt 18:15-16 Bibel2000)
Och då handlar det inte om två vittnen
utöver gärningsman och offer, utan om t.ex. offer och ett ögonvittne, eller offer och gärningsman.
Om en förövare blir fälld i svensk domstol till fängelse, så borde det väl vara bonus att förövaren också utesluts?
På vilket sätt skyddar man pedofiler på grund av att man vill ha det rättssäkert när man utesluter någon? Varför skulle en enda person kunna anklaga någon falskt och få den personen utesluten utan några andra som vittnar att det har hänt, varför skulle det vara ett bättre system?
Inte heller i svenska domstolar kan ett barn anklaga t.ex. en förälder, där det inte finns andra bevis, och få föräldern skickad i fängelse(vilket ändå har skett och föräldern efter flera år blivit friad), varför måste Jehovas vittnen då ha ett system med bara ett vittne som kan fälla någon? Helt sanslöst!!!
Citat:
Ursprungligen postat av
Amberfly
Det är rätt ovanligt att våldtäktsmän och pedofiler erkänner sina gärningar, så det saknas ofta två vittnen (det ena vittnet är ju offret).
Jo, men om det finns ett ögonvittne som sett gärningsmannen begå synden, och offret vittnar, så finns det två vittnen. Men menar du att Jehovas vittnen måste utesluta någon bara genom offrets vittnesmål? Varför måste Jehovas vittnen ha ett sådant system som inte ens accepteras i svenska domstolar på grund av att det inte skulle vara rättssäkert?
Citat:
Ursprungligen postat av
Amberfly
JV har väl kvar sina dömande kommittér? I sådana fall gäller ju tvåvittnesregeln där också, och det finns ju sällan två vittnen. Men fallen läggs ner om det inte finns tillräckligt med vittnen.
Det är
enbart i uteslutningsärenden som tvåvittnesregeln gäller. Om offret vill göra en polisanmälan, och det finns andra bevis som gör att gärningsmannen hamnar i fängelse, vad har det med Jehovas vittnens uteslutningsförfarande att göra?
Citat:
Ursprungligen postat av
Amberfly
Åtminstone förr var det rätt vanligt att det aldrig polisanmäldes av olika anledningar.
Du måste förstå att detta gällde även i samhället i övrigt. På 70-talet var det sällan folk som blev dömda för pedofili, man såg det inte som ett så stort problem som man gör idag. Det var t.o.m. tillåtet att sälja barnporr i speciella butiker, utan att det var brottsligt. Samhället och även Jehovas vittnen har blivit mer medvetna om problemet, och har fått ändra på saker och ting för att kunna hantera detta. Detta är inte ett Jehovas vittne problem, utan ett samhällsproblem.