Citat:
Ursprungligen postat av
kavalen2
Egentligen är det bara en känsla. Att om den kommer upp till den nivån över 70, kan vara lite lägre också, då kommer den ligga kvar där. Det verkar fruktansvärt stabilt just nu.
Blue sky break outs från ATH är tradares dröm. Detta för att grafen går in i ett territorium helt utan tidigare action. Det finns helt enkelt väldigt lite linjer att gå på.
Du kan dra Fibonacci linjer och hitta motstånd någontans runt 100k (som dessutom råkar vara en rund siffra). Annars tror jag det är svårt att "gissa" hur grafen kommer te sig när den bryter ATH.
Hur har grafen betett sig tidigare när den gjort ny ATH efter en bear market? Kan ge indikation kanske...?
För oss som köper och håller är det lite skitsamma hur grafen rör sig på kort sikt. Vi är alla vinnare på längre sikt, och vem vill inte vara en vinnare?