2024-02-13, 16:32
  #1285
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Lexiania
Ett par skidor? Är du seriös? Varje svensk A-lags åkare äger typ ett 50-tal par skidor och i svåra förhållanden utnyttjar säkert de dussintals vallare som Sverige har de flesta av dessa skidor och testar sig fram till ett par med perfekt struktur. Och med vallare menar vi egentligen biokemister och med vallabod menar vi egentligen ett industriellt laboratorium.

Hur många par skidor tror du en random Kazakisk åkare har? Troligen är det han/hon själv som preparerar skidorna också innan varje lopp.

Om valla inte var en sån stor grej så hade inte länder som Sverige, Norge och Tyskland spenderat 1/3 av sin mångmiljonsbudget på just valla.

Jag var helt seriös i min fråga pga okunskap. Men tack du gav mig ett bra svar.
Citera
2024-02-13, 16:32
  #1286
Medlem
Raskaoverisens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av goback
Skistad borde ha svårare att vinna ett klassiskt lopp än ett fristilslopp på denna bana. Man söndagsåker fram till sista nerförsbacken , där har den löpare som är störst och tyngst en klar fördel men i och med att klassiskt går långsammare än fristil borde hennes taktik bli svårare. I och för sig vann Kläbo från spets men det var tack vare att han åkte halva backen väldigt sakta och ingen bakifrån satsade för fullt vilket ledde till att ingen fick upp toppfart bakifrån.
Självklart så är denna sprint i Canmore som sydd för Skidstad
Lång Nedförsbacke samt att hon är stor tung får ju bättre fart än någon annan.Falun sprinten är också vikt för Skidstad
Alltså dem åker till Canada&Usa för 6 Tävlingar därav 3 sprint
Citera
2024-02-13, 16:53
  #1287
Medlem
HungalaBungalas avatar
Johan Olsson är lite rolig som får det att låta som att Svahns största misstag var att släppa för stor lucka till Hagström och Dahlqvist. Ingen slip stream i världen hade gjort att Svahn vunnit i lördags.
Citera
2024-02-13, 16:58
  #1288
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av HungalaBungala
Johan Olsson är lite rolig som får det att låta som att Svahns största misstag var att släppa för stor lucka till Hagström och Dahlqvist. Ingen slip stream i världen hade gjort att Svahn vunnit i lördags.
De låg väl inte i bredd och gjorde sig stora? det om nåt hade kunnat bromsa Ringus framfart.. Lagtaktik!
Citera
2024-02-13, 17:01
  #1289
Medlem
perry2s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av welcometoreality
Skönt att det är bara prologen, Sundling och Klaebo som krockar med skidskyttet idag.


Skidskytte
SHL
Sprint Kvart ........ (ingen kvarting men kanske ett glas Rött)
Citera
2024-02-13, 17:02
  #1290
Avslutad
Prologer och kvartsfinaler är så segdraget. Jag hoppar först in vid semin, men heller till finalen
Citera
2024-02-13, 17:04
  #1291
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av perry2
Skidskytte
SHL
Sprint Kvart ........ (ingen kvarting men kanske ett glas Rött)
Damernas kval, sen skidskytte, skippa hockeyn, sen sprintfinaler.
Är det samma bana?
Trodde dom åkt till USA nu?
Citera
2024-02-13, 17:05
  #1292
Bannlyst
Går Sundling in på kanontid och sen förlorar finalen så….😏😏😏
Citera
2024-02-13, 17:05
  #1293
Medlem
SPORTNERD888s avatar
Dagens sprint blir heeelt andra bullar än fristilen
Citera
2024-02-13, 17:06
  #1294
Medlem
Ski-entusiastens avatar
Er uansett (for svensker også vil jeg tro) mye mer nerve og spenning i sprintløpene når Skistad er med. Leste at verdens beste sprintlandslag hadde "pratat ihop sig" innen dagens renn. Vi får vel bare håpe på at de går for egne chanser, og ikke fokuserer for mye på å ødelegge for deres eneste reelle konkurrent.

I det forrige sprintrennet så det ut til at Svahn falt for eget grep. Hun visste jo at Skistad lå bak henne, og så ut til å ha hovedfokus på å sperre henne så fort hun så henne i sidesynet. Det kom en rød drakt opp på hennes høyre side, og Linn skar rett ut der for å obstruere. men det var ikke Skistad. Det var Tiril. Skistad fikk derfor fri bane på venstre siden, og takket for hjelpen med et slengkyss ( også for å sende litt kjærlighet som hun selv sa )

Håper på fair play, så får podiet se ut som det blir. Er alltid det beste det synes jeg
Citera
2024-02-13, 17:11
  #1295
Medlem
Dr.skalmanskis avatar
Jonna förnekar sig inte.
Citera
2024-02-13, 17:12
  #1296
Medlem
SPORTNERD888s avatar
Sundling måste förstå att det bara är att gasa idag. Då vinner hon.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in