Citat:
Ursprungligen postat av
Vedklyv1980
Som du själv skriver, en tolkningsfråga.
Jag stödjer Dumpens tolkning.
De gör skillnad och lagändringar är på väg.
Bäva bör rovdjuren.
Ser verkligen fram emot livstid för de som förmodas återfalla i brott = nästan alla förövare.
Ja, Dumpen gör skillnad och det är bra med stärkt lagstiftning, bland annat en förändrad groomingregel som vidgar det straffbara området för sökande efter barn i sexuellt syfte.
En aspekt av Dumpens verksamhet som sällan står på trådens agenda är dess renhållningsfunktion. Det blir ofta fokus i tråden på Dumpenscenariot med fysisk träff. Så anförs att sannolikheten för att den och den korpulente gubben si och så skulle lyckas IRL, särskilt utan vederlag, ligger ungefär nära 0.
Men jag menar att Dumpen fyller en funktion som ”städare” i en smutsig nätmiljö. Dumpens närvaro lär fungera allmänt avskräckande. Den här preventiva funktionen träffar alla som suktar efter barn på nätet, inte bara dem som vill ses fysiskt. Många är rättsfallen om sexuell posering och sexuellt ofredande via skärm. Numera är också våldtäkt på distans rättsligt möjligt att föröva. Alla dessa digitalt kriminella förfaranden kan Dumpen bidra till att förebygga, menar jag.