2024-01-14, 23:23
  #493
Medlem
E-Mac.s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Merwinna
Man märket det på bokstavstolkandet. Att de svarar på retoriska frågor, som man inte förväntade sig något svar på. Att de inte förstår skämt - de hakar upp sig på detaljer och missar poängen. Att de får tag i fel ända av käppen hela tiden.

Stämmer bra. Jag tror många autister slutar bry sig att försöka göra sig förstådd, efter ett långt tag, eftersom det blir så mycket missförstånd ändå. Och den andra vägen likväl, att förstå sig på andra brukar också kantas av mycket missförstånd, vilket kan skapa frustration. Dock brukar många autister vara optimister.

Citat:
En annan gång var det en skämtteckning som handlade om facket, som föreställde en bilmekaniker som skruvade på någon mutter på ett hjul. Då höll han en föreläsning om att man inte använder den typen av skiftnyckel på den typen av muttrar. Återigen: när andra försökte förklara för honom att skiftnyckeln inte var det relevanta i teckningen - att man inte kan förvänta sig att en skämttecknare ska få alla tekniska detaljer rätt - utan att den handlade om fackets inflytande på arbetsmarknaden... så blev han kränkt.

Jag tror att det kan vara så att mannen du beskriver är fascinerad av detaljen, i det här fallet skiftnyckeln, och att han blir en del störd över att ingen annan verkar intressera sig för och prata om samma sak, istället ville alla de andra att han skulle förstå någonting han inte var intresserad av, och/eller inte har så lätt att förstå.

Med Autism följer att "snöa" in på något/några ämnen ordentligt, man fascineras av dem, och stänger samtidigt ute all annan irrelevant information. Nördar ner sig så att säga.

Citat:
Ursprungligen postat av sunless
Efter att ha läst lite i tråden så inser jag att det är svenskt.
Folk utgår från allt de ser och drar förhastade slutsatser vid minsta avvikelse. Vad är det om inte autistiskt?

Okunskapen om autism är utbredd i samhället. Det är som att alla har sin egen föreställning om vad det innebär.
Man kan läsa diagnoskriterier för autism enligt DSM-5 (nedan). Fördelen är att då behöver man inte tro eftersom då vet man vad det innebär att ha autism.

DSM-kod: 299.00

"A. Varaktiga brister i förmågan till social kommunikation och social interaktion i ett flertal olika sammanhang, vilket visar sig i följande, aktuellt eller anamnestiskt belagt (exemplen är illustrativa, andra yttringar förekommer):

1. Bristande förmåga till social ömsesidighet, alltifrån t ex att personen avviker från det normalt förväntade i sitt sätt att närma sig andra och ger bristande gensvar i samtalet, till att personen endast i begränsad utsträckning delar intressen eller känslor med andra, till att personen inte alls tar initiativ till eller ger gensvar vid sociala interaktioner.

2. Bristande förmåga till icke-verbalt kommunikativt beteende vid sociala interaktioner, alltifrån t ex bristande samstämmighet mellan verbal och icke-verbal kommunikation, till avvikelser i ögonkontakt och kroppsspråk eller bristande förståelse för och bruk av gester, till total frånvaro av ansiktsuttryck och icke-verbal kommunikation.

3. Bristande förmåga att utveckla, bevara och förstå relationer, alltifrån t ex svårigheter att ändamålsenligt anpassa sitt beteende till olika sociala sammanhang, till svårigheter att leka låtsaslekar med andra eller att skaffa vänner, till avsaknad av intresse för jämnåriga.

Specificera aktuell svårighetsgrad:
Svårighetsgraderingen baseras på nedsättningen av förmågan till social kommunikation och på förekomsten av begränsade, repetitiva mönster i beteendet (se Tabell 2).

B. Begränsade, repetitiva mönster i beteende, intressen eller aktiviteter vilket visar sig i minst två av följande, aktuellt eller anamnestiskt belagt (exemplen är illustrativa, andra yttringar förekommer):

1. Stereotypa eller repetitiva motoriska rörelser, stereotypt eller repetitivt tal eller bruk av föremål (t ex enkla motoriska stereotypier, ekolali, idiosynkratiska fraser, rada upp leksaker eller kasta föremål).

2. Insisterar på att inget ska förändras i vardagen, oflexibel fixering vid rutiner eller ritualiserade mönster i verbala eller icke-verbala beteenden (t ex extremt upprörd vid små förändringar, svårigheter med omställningar, rigida tankemönster, speciella hälsningsritualer, tar samma vägar eller äter samma mat varje dag).

3. Starkt begränsade, fixerade intressen som är abnorma i intensitet eller fokusering (t ex starkt fäst vid eller upptagen av speciella föremål, överdrivet inskränkta eller ensidiga intressen).

4. Hyper- eller hyporeaktiv vid sensorisk stimulering, eller säreget intresse för sensoriska aspekter av omgivningen (t ex verkar vara okänslig för smärta/värme/kyla, reagerar starkt på specifika ljud eller ytstrukturer, vidrör eller luktar påfallande överdrivet på föremål, visuellt fascinerad av ljus eller rörelse).

Specificera aktuell svårighetsgrad:
Svårighetsgraderingen baseras på nedsättningen av förmågan till social kommunikation och på förekomsten av begränsade, repetitiva mönster i beteendet (se Tabell 2).

C. Symtomen måste ha förelegat under den tidiga utvecklingsperioden (men behöver inte vara tydligt märkbara förrän förväntningarna på social förmåga ligger bortom den faktiska, begränsade förmågan; senare i livet kan symtomen vara maskerade via inlärda strategier).

D. Symtomen orsakar kliniskt signifikant nedsättning av den nuvarande funktionsförmågan socialt, i arbete eller inom andra viktiga funktionsområden.

E. Dessa störningar förklaras inte bättre med intellektuell funktionsnedsättning eller globalt försenad psykisk utveckling. Intellektuell funktionsnedsättning och autism förekommer ofta samtidigt; för att diagnostisera samsjuklighet av autism och intellektuell funktionsnedsättning ska den sociala kommunikationsförmågan vara klart under den förväntade med hänsyn tagen till den allmänna utvecklingsnivån.

Obs: Personer med en välgrundad, DSM-IV-baserad diagnos av autistiskt syndrom, Aspergers syndrom eller genomgripande störning i utvecklingen UNS ska få diagnosen autism."


Citat:
Man kan även ha flera tillstånd och diagnoser.

Ja, samtidiga diagnoser existerar. Tex. många med autism har även ytterligare någon diagnos. Ca 25 % har samtidigt diagnosen intellektuell funktionsnedsättning (IF) och så många som 40 % har autism i kombination med adhd.
Citera
2024-01-16, 02:47
  #494
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av E-Mac.
C. Symtomen måste ha förelegat under den tidiga utvecklingsperioden (men behöver inte vara tydligt märkbara förrän förväntningarna på social förmåga ligger bortom den faktiska, begränsade förmågan; senare i livet kan symtomen vara maskerade via inlärda strategier).

D. Symtomen orsakar kliniskt signifikant nedsättning av den nuvarande funktionsförmågan socialt, i arbete eller inom andra viktiga funktionsområden.
Var bra att ovanstående nämndes. Verkar ju aldrig knappt finnas i skallen på amatörexperter som ska diagnostisera hit och dit.
C och D gäller ju för flera andra diagnoser också. Eller liknande kriterium.
Citera
2024-01-16, 02:52
  #495
Medlem
zombie-nations avatar
Min aspieradar är rätt bra. Kanske sagt.

Den funkar bäst för män. De har en annorlunda blick och de klär sig ofta lite annorlunda. Det är svårt att sätta fingret på.
Citera
2024-01-17, 12:06
  #496
Medlem
Det finns grader i helvetet.
Tyvärr är inte Aspergers en diagnos längre utan den benämns som den autism den är.
Detta i sig är ett problem då en aspie kom undan med en axelryckning medan autisten för många är Rainman.
Hur just jag märker det?
Inte alls. Jag fick kännedom om just lätt autism om en person jag känner väl och för mig var det inget jag ens tänkt på tidigare.
Citera
2024-01-26, 10:23
  #497
Medlem
Diagnoser är ett påhitt som inte stämmer med värligheten
Citera
2024-01-26, 10:27
  #498
Medlem
Vanligt är att läkare sitter diagnoser och allt mer gör detta i samband med att kunna styra ditt liv.
Tex kan närstående samarbeta med en överläkare för att skriva ett läkarintyg.
Jag har utretts igen och väntar på svar, något jag kommer se direckt om läkartntygry är förfalskat.
Citera
2024-01-26, 10:35
  #499
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av illusory
Diagnoser är ett påhitt som inte stämmer med värligheten

Säg det till folk med tourettes syndrom. Dessutom stavas verkligheten med E inte Ä.
Citera
2024-01-26, 10:42
  #500
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av CB1
Säg det till folk med tourettes syndrom. Dessutom stavas verkligheten med E inte Ä.

Diagnoser är ett menskligt påhitt för att stämpla folk med okommor och behöver inte stämma överens med Diagnosen i pappret utan det handlar om att människor är olika.
Citera
2024-01-26, 10:43
  #501
Medlem
Vad är det som gör att vissa får autism 2 och vissa autism 1?
Vad krävs för att få 2?
Citera
2024-01-26, 10:57
  #502
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av illusory
Diagnoser är ett menskligt påhitt för att stämpla folk med okommor och behöver inte stämma överens med Diagnosen i pappret utan det handlar om att människor är olika.

Allting är ett mänskligt påhitt. Vi ger namn till åkommor så som diabetes och cancer. Det innebär inte att det inte existerar.
Citera
2024-01-26, 10:59
  #503
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av CB1
Allting är ett mänskligt påhitt. Vi ger namn till åkommor så som diabetes och cancer. Det innebär bär inte att det inte existerar.

Lägg av med ditt psykiskt irrelevanta beteende!
Namnet på åkommorna är skapat av människor och stämmer inte alltid.
Citera
2024-01-26, 11:02
  #504
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av illusory
Lägg av med ditt psykiskt irrelevanta beteende!
Namnet på åkommorna är skapat av människor och stämmer inte alltid.

Diagnoser existerar, däremot kan man ha blivit fel diagnostiserad. Du verkar lida av någon diagnos, du verkar inte förstå dig på skillnaden mellan E och Ä. Kanske dags för ett läkarbesök?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in