Citat:
Ursprungligen postat av
Truefighter
Jag förstår dig inte riktigt kan du förklara lite mer i detalj?
Jag kan förklara vad han menar. Man köper normalt sett aktier i ett bolag för man attraheras av deras affärsidé och positiva kassaflöde. Man belönas med sin andel av vinsten för att man kapitaliserade bolaget, alltså utdelning.
För våra aktier i Volvo, Investor, SHB etc så behöver vi inte fundera för mycket på om "VDn är en spännande person" eller om "styrelsen har häftiga visioner om AI", för vår utdelning kommer varje vår ändå. Vår avkastning är budgeterbar eftersom den regenereras år efter år.
Kinnevik har ingen operationell affärsidé, utan affärsidén är en evig IT-bubbla. Det handlar alltså om att samla på sig aktier i alla möjliga omogna bolag som uppger sig använda internet i sin verksamhet. I Kinneviks fall levererar dessa sällan positiva kassaflöden och utdelningar, utan kräver tvärtom kapitaltillskott.
Kinneviks kan därför inte betala ut utdelning till dig, då hela verksamheten bygger på omvärdering av balansräkningen och alltså inte kassaflöde. Eftersom Kinneviks innehav är olönsamma så är det ekonomiska trender som styr värdet på dessa.
Som aktieägare har du alltså inget annat att se fram emot än en ny IT-bubbla. Som aktieägare i Volvo bryr jag mig inte så mycket om kursen när jag vet att jag kommer få 7% utdelning i flera år framöver.
Som aktieägare i Kinnevik vet du inte vad värdet är på aktien eftersom den inte genererar direktavkastning. Du ägnar därför dagarna åt att hoppas på ny IT-bubbla men samtidigt oroar dig för den reella möjligheten att aktien halveras en gång till.