Citat:
Ursprungligen postat av
SkattefriZon
Många här verkar tro att en man inte har rätt att slå tillbaka när en kvinna slår dom.
Nej det är nog egentligen inte det stora problemet. Just nu är nog inte ens grundfallet alls ens vad man tänker på längre.
Hade Chrippa häktats och ingen av Julia, Jocke, Gustav, Anjo, Rask m.fl skulle börjat sin grej utan de hade legat lågt och så hade utredningen och rätten gjort sitt och man fått fram ett beslut så hade det kommit en dom och ett protokoll om vad som hänt och saken hade varit avgjord. Det är nog få som uttrycker sig kritiskt mot Chrippa som faktiskt nu syftar på själva händelsen.
Men tack vare att de där gänget härjat som det gjort är det ju de man har åsikter om och på grund av vad de lagt ut och på vilket sätt de gör det gör ju dessvärre att de enbart drar ner trovärdigheten och nivån på hela alltet sant för antalet spekulationer att komma på alternativa sanningar åt alla håll. Så att Chrippa har så många som inte är på hans sida och stöttar honom nu har han ju till stor del orsakat själv utifrån sitt efter material han lagt ut själv om honom och hans agerande men just nu kan han ju tacka sin bror, ex, vän med flera för att detta blivit ett ännu större problem.
Jag tycker inte synd om Chrippa att han sitter häktad förrän jag vet att han är oskyldig och det får utredningen avgöra. Dock kan jag tycka synd om honom rörande hans närstående och deras agerande och hur de orsakat ett kaos -för det har han ju faktiskt inte kunnat styra själv och det är ju inte till någon fördel för honom.