Citat:
Ursprungligen postat av
Braskamin58
För att de behövde pengar till sitt begär. Och sedan kan de också ha sålt bilen vidare till någon som köper stulna bilar.
Jamen hallå, alla kriminella är medveten om att mord leder till livstid i fängelse, vi sätter detta i sammanhanget att vi säger att det var en ”lite dyrare bil” med marknadsvärde runt 600 000 då hade du ändå fått runt 10% ca 60 000kr för en stulen och det är ändå för lite pengar för att mörda någon för.
10% av 20 000 är bara 2000kr du ska vara gode desperat om du mördar någon för 2000kr
Tittar du på kriminella nätverk osv så handlar det oftast om annat än pengar typ som status, respekt, hämnd, hat osv när det mördas, är det pengar inblandat så är det väldigt mycket pengar, eller någon av de ovanstående exemplen som måste upprätthållas pga den minimala skulden.
Nu händer det ju givetvis att retards mördar folk för småpengar typ som mordet i Långshyttan där mördarna hade en sammanlagd IQ på en normal skostorlek men se hur bra det gick då.